Advert
Advert
Advert

Bakan Çelik'ten sert uyarı! cezalar 10 kat artacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, tağşiş gıda ile ilgili çalışma yaptıklarını belirterek, tağşiş yaptığı tespit edilen kişilerin işyerleri kapatılıp bir daha işyeri açmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Bakan Çelik'ten sert uyarı! cezalar 10 kat artacak
Bakan Çelik'ten sert uyarı! cezalar 10 kat artacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Bakanlık kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Tağşiş gıda ile ilgili çalışma yapıyoruz. Cezalar 10 kat artacak.

Tağşiş yapanların işyeri kapatılacak ve bir daha başka ad altında dahi olsa açılmasına izin verilmeyecek" dedi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatlarının aşağı çekilmesi için Türkiye genelinde yem bitkisi üretip, girdi maliyetlerini aşağı çekeceklerini ve damızlık çiftlikleri kuracaklarını açıkladı. Tağşiş yapanlara ağır cezaların uygulanacağını belirten Çelik "Bakanlık kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Tağşiş gıda ile ilgili çalışma yapıyoruz. Cezalar 10 kat artacak. Tağşiş yapanların işyeri kapatılacak ve bir daha başka ad altında dahi olsa açılmasına izin verilmeyecek" dedi. "Bölgede damızlık çiftliği kurulacak" Bölgede damızlık hayvan çiğliğinin kurulacağı bilgisini veren Çelik, "Doğu Anadolu başta olmak üzere Türkiye'nin 22 ilini yetiştirici bölge ilan edeceğiz. 20 damızlık hayvan çiftliği kurulacak. Üretici gidip kesim için besleyeceği hayvanı buradan alacak. Aynı şekilde küçükbaş hayvanlar için de damızlık çiftlikleri kurulacak. İlk etapta 50 bin damızlık hayvan geliyor. Hedefimiz 300 bin hayvan üzerine sistemi kurmak." ifadelerini kullandı. Çelik, havza bazlı sistem uygulamasına yem bitkilerini dahil ettiklerini, bunların Türkiye'nin her yerinde ekilebildiğini, ayrıca meraları üreticilere açacaklarını söyledi. Çelik, "Bu da yem fiyatlarını aşağı çekecek. Yem fiyatları aşağı çekilip damızlık hayvan çiftlikleri kurulunca et fiyatları da aşağı çekilmiş olacak" mesajı verdi. Türkiye'nin şap hastalığından arındırılması için önemli bir adım atacaklarını belirten Çelik, "Şu anda Trakya bölgesinin 'şaptan ari bölge' olduğunu, bunu genişleteceklerini vurgulayarak, "Antalya'dan Sinop'a kadar hat çizeceğiz ve batıda kalan bölge şapa ari bölge ilan edildi. Buraya hayvan girişleri kontrol edilecek. Bölgeye girişleri kontrol için üç istasyon kurulacak. Denetimler yapılmadan bölgeye havyan sokulmayacak" diye konuştu. (İLKHA)

Bakan çiftçi çelik şanlıurfa urfa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!