Advert
Advert
Advert

Bakan Çelik: Her türlü tedbiri alıyoruz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TMO’nun emanet hububat alımı konusunda “2017 yılında bir önceki yıla göre buğday üretiminde yüzde 6, arpa üretiminde yüzde 12 artış bekliyoruz.” dedi.

Bakan Çelik: Her türlü tedbiri alıyoruz
Bakan Çelik: Her türlü tedbiri alıyoruz admin

15 Mayıs’tan itibaren başlayan arpa ve buğday hasadı hakkında açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, üreticilerin mağduriyet yaşamamaları için her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.

‘FİYATI ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE AÇIKLAYACAĞIZ’

Bakan Çelik, “Ülkemizde buğday-arpa hasadına 15 Mayıs itibarıyla başlandı. Güneydoğu Anadolu bölgemizden başlanan hasatta henüz yüzde 3 seviyesine ulaşılmıştır. Fiyatı önümüzdeki süreçte açıklayacağız. Bu süreçte piyasayı yakından takip ediyoruz; üreticilerimizin mağduriyet yaşamaması için her türlü tedbiri alıyoruz.” diye konuştu.

‘DEPO KİRA ÜCRETİ ALINMAYACAKTIR’

“TMO, bugünden geçerli olmak üzere üreticilerin depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla emanet alımlara başlayacak.” diyen Faruk Çelik, “Üreticilerimiz, ÇKS’de kayıtlı üretim miktarının tamamını randevu almak suretiyle TMO işyerlerine emanete bırakabilirler. İsteyen üreticilerimiz, emanete bıraktığı ürün karşılığında geçen yılki müdahale alım fiyatı üzerinden yüzde 30 oranında avans kullanabilirler. Emanete bırakılan ürünlerden, fiyat açıklanıncaya kadar depo kira ücreti alınmayacaktır. TMO, Lisanslı Depolarla ürün alımı için protokol imzalamakta, lisanslı depolara konulan ürünlere alım garantisi vermektedir.” şeklinde ifade etti.

‘FAİZİN YÜZDE 50’Sİ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANACAKTIR’

Bakan Faruk Çelik, açıklamalarına şöyle devam etti:

Lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler, yüzde 2 stopaj ve SGK kesintisinden muaf tutulacak. Ürününü teminat göstererek ürün bedelinin yüzde 75’ine kadar kredi kullanabilecek ve bu krediye ait faizin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanacaktır.

Üreticilerimizin, belirtmiş olduğumuz bu avantajlarından istifade edebilmeleri ve ürünlerini uygun fiyatlarda istedikleri zaman satabilmeleri için lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır. Amacımız, üreticilerimizin ürünlerini memnun olacakları fiyatlardan satabilmesidir. Hasadın yoğunlaşması ve piyasa şartlarına göre ilave adımlar atılacaktır.”
(Ruhaajans)

DEPO KİRA ÜCRETİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle