Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Baharatçılar ihracat atağına kalkmaya hazırlanıyor

Baharatçılar ihracat atağına kalkmaya hazırlanıyor

GAZİANTEP - Gaziantep ve Kilisli baharat üreticileri pul biber ve kurutmalıkta ihracat atağına kalkmaya hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 2 Mart 2016 Çarşamba 16:20
Baharatçılar ihracat atağına kalkmaya hazırlanıyor

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından baharat üreticisi üyelerine yönelik ‘Sektör Analizi’ ve ‘UR-GE’ bilgilendirme toplantısı düzenledi

İslahiye Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Gaziantep, Kilis, Nurdağı ve İslahiye’den çok sayıda baharat üreticisi firma temsilcisi katıldı.

GTB Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Köse ve Meclis Üyesi Ziya Dinler, düzenlenen toplantıda baharat işletmecilerine, Gaziantep Ticaret Borsasının, Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle yürüttüğü (UR-GE) projeleri hakkında bilgiler verdi.

Dinler ve Köse, yaptıkları açıklamalarda, baharat üreticilerinin kendi aralarında kümelenmeyi sağlaması durumunda, UR-GE projesiyle hedef pazarlarda, kurutmalık ve pul biber gibi baharat ürünlerini daha rahat tanıtma ve ihracat yapma fırsatı yakalayacaklarını ifade ettiler.

Toplantıda ayrıca, GTB Proje Departmanı tarafından UR-GE’nin önemi ve sağladığı avantajlar hakkında katılımcılara bir de sunum yapıldı.

Hedef dünya pazarları

Baharat sektöründe yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin ele alındığı toplantının ikinci bölümünde ise sektör temsilcileri dünya pazarlarında daha etkin yer alabilme isteklerini dile getirdiler.

Türkiye’nin dünya biber üretiminde Çin ve Meksika’nın ardından üçüncü sırada yer aldığını hatırlatan sektör temsilcileri, buna rağmen pul biber ihracatında istenilen seviyede olamadıklarını ifade ettiler.

Uluslararası piyasalarda kalıcı olmak için tarladan imalat aşamasına kadar olan süreçte yaşanan bir takım sorunların çözülmesi gerektiğini kaydeden baharat üreticileri, çözüm aşamasında çiftçiden imalatçıya kadar herkese büyük görevler düştüğünü söylediler.

İhracatta hedeflenen başarının yakalanabilmesi için üreticilerin ürün aldıkları biber tarlaların da hangi ilacın kullanıldığına kadar tüm evreleri gözetim altında tutması gerektiğini vurgulayan üreticiler, kaliteli ürünün ancak bu şekilde dünyaya arz edilebileceklerini belirttiler.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Eyyübiye Yenice'de yolu trafiğe kapattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com