Advert
Advert
Advert

Baharatçılar ihracat atağına kalkmaya hazırlanıyor

GAZİANTEP - Gaziantep ve Kilisli baharat üreticileri pul biber ve kurutmalıkta ihracat atağına kalkmaya hazırlanıyor.

Baharatçılar ihracat atağına kalkmaya hazırlanıyor
Baharatçılar ihracat atağına kalkmaya hazırlanıyor

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından baharat üreticisi üyelerine yönelik ‘Sektör Analizi’ ve ‘UR-GE’ bilgilendirme toplantısı düzenledi

İslahiye Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Gaziantep, Kilis, Nurdağı ve İslahiye’den çok sayıda baharat üreticisi firma temsilcisi katıldı.

GTB Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Köse ve Meclis Üyesi Ziya Dinler, düzenlenen toplantıda baharat işletmecilerine, Gaziantep Ticaret Borsasının, Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle yürüttüğü (UR-GE) projeleri hakkında bilgiler verdi.

Dinler ve Köse, yaptıkları açıklamalarda, baharat üreticilerinin kendi aralarında kümelenmeyi sağlaması durumunda, UR-GE projesiyle hedef pazarlarda, kurutmalık ve pul biber gibi baharat ürünlerini daha rahat tanıtma ve ihracat yapma fırsatı yakalayacaklarını ifade ettiler.

Toplantıda ayrıca, GTB Proje Departmanı tarafından UR-GE’nin önemi ve sağladığı avantajlar hakkında katılımcılara bir de sunum yapıldı.

Hedef dünya pazarları

Baharat sektöründe yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin ele alındığı toplantının ikinci bölümünde ise sektör temsilcileri dünya pazarlarında daha etkin yer alabilme isteklerini dile getirdiler.

Türkiye’nin dünya biber üretiminde Çin ve Meksika’nın ardından üçüncü sırada yer aldığını hatırlatan sektör temsilcileri, buna rağmen pul biber ihracatında istenilen seviyede olamadıklarını ifade ettiler.

Uluslararası piyasalarda kalıcı olmak için tarladan imalat aşamasına kadar olan süreçte yaşanan bir takım sorunların çözülmesi gerektiğini kaydeden baharat üreticileri, çözüm aşamasında çiftçiden imalatçıya kadar herkese büyük görevler düştüğünü söylediler.

İhracatta hedeflenen başarının yakalanabilmesi için üreticilerin ürün aldıkları biber tarlaların da hangi ilacın kullanıldığına kadar tüm evreleri gözetim altında tutması gerektiğini vurgulayan üreticiler, kaliteli ürünün ancak bu şekilde dünyaya arz edilebileceklerini belirttiler.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?