Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Bağış; İsminizden ya barış ve demokrasi kelimelerini çıkarın ya da..

Bağış; İsminizden ya barış ve demokrasi kelimelerini çıkarın ya da..

Şanlıurfa'da konuşan Bakan Bağış; “AB Yolunda en önemli aktörler ve kamuoyu oluşturan siz medya mensuplarına AB yolunda bilgilendirme çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Giriş Tarihi: 16 Kasım 2011 Çarşamba 14:30
Bağış; İsminizden ya barış ve demokrasi kelimelerini çıkarın ya da..
“Türk Yerel Medyası AB Yolunda” projesi semineri Şanlıurfa’da AB Bakanı Egemen Bağış’ın katılımı ile başladı. Bağış; “AB Yolunda en önemli aktörler ve kamuoyu oluşturan siz medya mensuplarına AB yolunda bilgilendirme çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Şanlıurfa Dedeman otelde gerçekleşen toplantıya, İngiltere Büyükelçisi Müsteşarı Janet Douglas, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve yardımcıları, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yılmaz, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İ.Halil Mutlu, Belediye Başkan Vekili Ahmet Al, Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Ak Parti İl Başkan Vekili Erkan Sözen, Bazı bürokratlar, Şanlıurfalı, Adıyaman, Gaziantep, Hakkari, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin ve Şırnaklı gazetecilerin yanı sıra Bakan Egemen Bağış’ın hazır bulunması ile saygı duruşu ve istiklal marşı okunarak başlandı.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İSLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


AB yolunda Türk yerel medyasına katkı sunan İngiltere adına İngiltere Büyükelçisi Müsteşarı Janet Douglas ‘ın açılış konuşması ile toplantı başladı.

İngiltere, Türkiye’nin Avrupa Birliğine nihai üyeliğini güçlü bir şekilde desteklediğin, Başbakan David Cameron’un geçen ay Ankara’ya yaptığı ziyarette bunu vurguladığını belirten Müsteşar Douglas: “Güçlü Türkiye güçlü AB demektir. İngiltere AB yolunda Türkiye destek veriyor. Egemen Bağış dediği gibi AB yerelde başlar diyor. Bu amaçla yerel medya kuruluşlarına bilgilendirme çalışmaları yapılıyor. İngiltere AB yolunda zorlanmıştı. Bizlerde sonunda birlik içerisinde yerimizi kazandık. Üyelik yolunda son derece emin adımlarla yürü Türkiye, İngiltere bu işin için size destek olacaktır” dedi.

Şanlıurfa’da düzenlenen “Türk Yerel Medyası AB Yolunda” proje seminerinin Şanlıurfa’da yapılmasını gerçekleştirdiği için Bakan Egemen Bağış’a teşekkür eden Şanlıurfa Valisi Celaletin Güvenç: “Şanlıurfa medeniyetin başladığı bir kent.Tarımın ilk yapıldığı yer yüzündeki ilk kent Urfa. Basın 4. kuvvettir. Özgür demokratik ülkelerde özgür basın olmazsa olmaz bu bizim inancımız. Basının rahat çalışabilmesi için ekonomik özgürlük gerekir. Yerel medyada bu sınırlıdır. Sorumlu gazeteci olarak görev yapmalılar. Eleştiride kişisel haklara ve hakarette bulunulmamalı.
Türkiye demokratik laik bir Devlet. Her türlü fikir tartışılmalı ve konuşulmalı. Şiddete karşı bir mesafe koymak zorundayız. AİHM basın için iki sınır koyuyor. Bir, eleştiride hakareti kabul etmiyor, iki şiddete net tavır alıyor. Şiddet bizim ülkemizde canımızı yakmaktadır. Çocuklarımızı gençlerimizi kaybetmemize sebep olmalı. Bu konuda basın bizlere destek vermeli şiddetin çıkar yolu olmadığını belirtmeli. Sorunların masada oturulup konuşulmasını belirtmeli. Gelecek vaat eden ülkeyiz’ dedi. Vali Güvenç’in selamlama konuşmasından sonra AB Bakanı Egemen Bağış konuşma yaptı.

AB Bakanı Egemen Bağış’ın konuşmasında öne çıkan nokta Güneydoğu’nun kalbinde BDP’ye yaptığı çağrı oldu. “Birazcık onurunuz varsa, Ya o barış ve demokrasi kelimelerini isminizden çıkarın. Ya da o kelimelerin gereğini yapın” dedi.

Terörle, şiddetle, kanla, şiddetle hiçbir yere varılamayacağını belirten Bağış, BDP’ye de “kardeşi kardeşe düşürmekten vazgeçme” çağrısında bulundu.
Bağış sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye'de bugün geçmişin tabuları olarak görülen her türlü şeyi konuşabiliyor ve yazabiliyoruz. Daha önce etnik ve dini kökenini söylemeye korkan bu ülkenin vatandaşları vardı. Kürt veya Alevi olduğunu söylemeye çekinilen bir ülkede, şimdi devletin kanalı çeşitli dillerde 24 saat yayın yapıyor. Devletin Bakanı Faruk Çelik 8 tane çalıştay ile o farklı inançlara sahip insanları bir araya getiriyor. Onların sorunlarını dinliyor ve çözüyor. Avrupa'da Roman vatandaşları vagonlara doldurup sınır dışı yaparken, Türkiye'de onlar için sosyal proje hazırlanıyor. Avrupa Birliği Türkiye İlerleme Raporunun her şeyine katılmasam da doğru eleştiriler var. Ama Avrupa'da da birçok sorun bulunuyor. Yıllardır gerçekleşen cinayetlerin arkasında Almanya'nın faşist değerler çıkıyor. Başka inançların değerlerine küfür eden kişiler Avrupa'da nasıl popüler olduğuna da şahit olduk. Ama bakın bizim değerlerimizde yaratılanı hoş görmek var. Bizim değerlerimizde bu coğrafyada yaşayan insanları kabul etmek kucaklamak var” dedi.

Yargının yavaş işleyişinden de şikayetçi olan Bakan bağış, bunu 12 Eylül 2010 referandumu ile kısmen aştıklarını belirterek; “Ama Türkiye’nin asıl sorunu yargının yavaş işlemesidir.12 bin hakim savcımız var 74 milyon nüfusa bu sayı çok azdır. Bir yandan vefat eden bir yandan ayrılan hakim savcıların yerine yenisi alamıyoruz. Bunun boşluğunu dolduramadık. Yargı engel oldu. Referandumdan sonra ilk defa eleman alabildik. Elemanları da partiden almadık. Sınavlarla aldık. Sınava girip hak edenleri aldık” dedi.

AB içindeki ekonomik kriz nedeninin “AB kurallarına uyulmaması” olduğunu vurgulayan Bağış şöyle konuştu: “Ekonomik sıkıntının nedeni AB değil. Bazı ülkelerin AB kurallarına uymamaları. AB içinde 27 ülkeden 16’sı Maastricht kurallarına uymuyor. Kriz de bu nedenle yaşanıyor. Biz Türkiye olarak Maastricht’i uyguluyoruz ve sonucu görüyorsunuz. Biz onların reçetelerini onlardan daha iyi uyguluyoruz” dedi.
AB Bakanı Egemen Bağış’ın konuşmasından sonra Vali Celaletin Güvenç, Bakan Bağış’a bir mırra takımı hediye etti. Hediyeyi alan Bakan Bağış; “Bu mırra takımını Avrupa’daki büromuzda sergileyeceğiz. Gelen Avrupalı misafirlerimize Urfa mırrasını ikram edeceğiz ki; Urfa hoş görüsünü unutmasınlar” dedi.
Bakan Egemen Bağış, Meclis çalışmalarına katılmak için Ankara’ya hareket etti.
Mehmet Guli Aslan / www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com