Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Bağ-Kurlulara Müjde

Bağ-Kurlulara Müjde

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2010 Cuma 10:36
Bağ-Kurlulara Müjde

Hükümetin, devlete borcu olan esnafı rahatlatmak için çıkaracağı yeniden yapılandırma yasası Bağ-Kur borçlularını da sevindirecek. Yaşını doldurduğu halde emekli olamayan Bağ-Kurluya kolaylık geliyor

Yaşını doldurduğu halde prim borcu bulunduğu için emekli olamayan esnaf, gecikme faizi ve cezalarının büyük bölümünden kurtulacak.

SGK, borçlu Bağ-Kurluların kredi çekerek emekli olabilmesi için de bankalarla anlaşma yapacak.

Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK), Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırmasında emeklilik bekleyenlere müjdeli bir haber geldi. Kurum Başkanı Emin Zararsız, yaşını doldurduğu halde gününü tamamlayamayan Bağ-Kurluların primlerini ödemeleri halinde emekli olabileceğini açıkladı. Prim borcu, banka kredisiyle de ödenebilecek.

Benzer bir uygulama 2008 yılında da yapılmış ve bu kapsama giren 178 bin Bağ-Kurludan 35 bini, taksitleri bağlanacak emekli maaşından kesilmek üzere anlaşmalı bankalardan prim borcu için kredi kullanmıştı.

Cihan Network TVnin yerel kanallarda yayınlanan Anadoluda Sabah programına katılan SGK Başkanı Zararsız, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından bayram arefesinde açıklanan kamu alacaklarının yapılandırmasına ilişkin yasa tasarısının, emeklilik bekleyenler için de önemli çeşitli kolaylıklar sağlayacağını aktardı.

Yaş haddini doldurduğu halde prim ödeme gününü tamamlayamayanlara borçlanma imkânı getirileceğini ifade eden Kurum Başkanı, elinde nakit parası olmayanlara da bankalardan kredi çekme imkânı tanınacağını bildirdi.

2008 yılı yapılandırmasında bankalardan kredi anlaşması yapmak suretiyle ödeme kolaylığı getirildiğini hatırlatan Zararsız, Benzer bir uygulama, bu kanundan sonra da olacak. Maliye Bakanlığı ve bankalarla bu konuda görüşüyoruz. dedi.

Zararsız, yaşını doldurmayanlara da geçmişe dönük prim borçlanma fırsatı tanınacağını, bu kişilerin borcunu ödedikten sonra emeklilik için yaşını bekleyeceğini kaydetti.

Söz konusu tasarının kısa süre içinde Meclise geleceğini açıklayan Emin Zararsız, borç yapılandırmasında prim asıllarından vazgeçilmeyeceğini, yalnızca faizin silineceğini vurgulayarak, Güncellemede ise TEFE ve TÜFE kullanılır. 100 birim borcu olan kişinin her ay ceza oranı söz konusu.

Bu faizlerde bir azalma olacak. Taksitlendirmede 12, 18 ve 36 aylık seçenekler olacak. bilgisini verdi. Zararsızın verdiği bilgiye göre peşinde prim aslı, TEFE ve TÜFEye uygulanan güncelleme rakamıyla yeniden belirlenecek.

Taksit seçeneğinde ise belirlenen faiz oranları uygulanacak. Örneğin 12 aylık vadeyi tercih edenlerin anapara borcu yüzde 1,05 faizle çarpılacak.

İDARİ PARA CEZALARININ YARISI ÖDENECEK

SGK müfettişlerinin kestiği cezalara da büyük kolaylık getirildiğini açıklayan SGK Başkanı, Kanunla idari para cezalarının yüzde 50sinden vazgeçilip yüzde 50sini alacağız. şeklinde konuştu.

Zararsız, emekli olduğu halde yeniden çalışan Bağ-Kurlunun biriken sosyal güvenlik destek primlerinin de yapılandırma kapsamında olacağını ifade etti.

2008 yılı yapılandırmasından yararlanıp borcunu ödeyemediği için yapılandırması bozulanların da kapsama alındığına dikkat çeken Emin Zararsız, Bu kişiler, ya 2008 yılından kalan bölümünü ödeyecek ya da yeni kanunun getirdiği şartlardan yararlanacak. Biz de vatandaşa yoğun bilgilendirme kampanyası yapacağız. Herkesin bu imkândan yararlanmasını istiyoruz. ifadelerini kullandı.

zaman

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com