Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Babaoğlu, kayıpları kitaplaştırdı

Babaoğlu, kayıpları kitaplaştırdı

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2011 Cuma 17:20
Babaoğlu, kayıpları kitaplaştırdı

27 kayıp ailesinin öyküsü 'Urfa Kayıpları' kitabında buluştu

İHD Urfa Şubesi, 1992 ile 1997 yılları arasında işlenen 27 faili meçhul cinayeti konu alan bir kitap yayınladı.

 

İHD Urfa Şubesi, 1992 ile 1997 yılları arasında işlenen 27 faili meçhul cinayeti konu alan bir kitap yayınladı. 27 kayıp yakını ailenin öyküsünü anlatan kitap, Ahmet Bahçıvan iş merkezi meydanında kurulan stantla tanıtılıyor. .

 

İHD Urfa Şubesi, Urfa'daki kayıp yakınlarından 27 ailenin öyküsünü kitaplaştırdı. İHD, iki yıllık çalışma sonucunda 1992 ile 1997 yılları arasında Urfa il sınırları içerisinde işlenen 300'ü aşkın faili meçhul cinayet ve kayıp vakasına ulaştı. "Urfa Kayıpları" adıyla basılan kitapta 27 ailenin öyküsü bir dönemin sosyal travmasını bütün yönleri ile ele alıyor. İHD Urfa Şube Başkanı Cemal Babaoğlu, 300 vakadan ancak 35'ini kayıt altına alabildiklerini geriye kalan vakaları ise halen korkudan başvurular yapılmadığı için kayıt altına alamadıklarını belirtti.

 

Kitapta dönemin HADEP PM Üyesi Muhsin Melik'in katlediliş öyküsünün yanı sıra, gazeteciler Kemal Kılıç, Hüseyin Deniz ve Nazım Babaoğlu ve diğer yurttaşların insanlık dersleri ile dolu öyküleri konu edinilmiş. Öykülerde ortak vurgular ise, Renault Toros marka araç ile kaçırma, infaz, gözaltına alma yer alırken, akabinde "körler sağırlar birbirini ağırlar" atasözündeki gibi ortak dil devreye giriyor. "Görmedim, bilmiyorum, onlar terörist, git koruculardan sor" cümleleri ile başlayan inkarlar, "kovuşturmaya yer yoktur" kararları var.

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com