Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Babacan fırsatçı bankalara patladı

Babacan fırsatçı bankalara patladı

Giriş Tarihi: 19 Eylül 2010 Pazar 01:58
Babacan fırsatçı bankalara patladı

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bankaların işlem ücreti adı altından vatandaşlardan çok yüksek rakamlar talep etmesine tepki gösterdi.

Babacan bu konuda düzenleme... Ne gerekiyorsa bunun da yapılması gerektiğini düşünüyorum diyerek bankaları uyardı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BBDK) 10. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen Geçmişten Geleceğe Türk Bankacılık Sektörü konulu konferansta konuşan Babacanın gündeminde bankaların özellikle işlem ücreti adı altında vatandaşlardan yüksek rakamlar talep etmesi vardı. Babacan, şöyle devam etti:

MÜŞTERİ BENİM ELİME DÜŞTÜĞÜ MANTIĞI

Ankaranın bir şubesinden bir şubesine 15-20-25 lira havale ücretleri alınıyor. Yani, neredeyse vatandaş taksiye binse, parayı kendi götürse daha ucuz. (Müşteri benim elime düştü, ben bunun üzerinden daha fazla para nasıl kazanırım) yaklaşımı kesinlikle olmamalı. Bu konuda düzenleme... Ne gerekiyorsa bunun da yapılması gerektiğini düşünüyorum. Oligopolden bahsediyoruz ya, ben o ifadeyi kullandığımda (bizim bankacılık sektöründe öyle bir yapı yok) derler. Tamamen iyi işleyen bir serbest rekabet sistemi olsa bunlar böyle rahat olmaz, bu kadar rahat uygulanmaz.

Türkiyede bankacılığın rekabet açısından daha iyi bir noktaya gitmesi gerektiğinin çok açık ortada olduğunu ifade eden Babacan, 2001 krizinden bu yana dondurulmuş bir banka sayısı olduğunu, yeni lisans verilmediğini de bildirdi.

İLGİLİ KURUMLARIMIZ BAKMALI

Babacan, Neden? Biraz bilançolar toparlansın, bünye toparlansın. öncelik biraz daha istikrar tarafındaydı. Ama şimdi orada çok şükür bakıyoruz artık iyi. Kar rekorları kırılıyor, bundan sonraki dönemde artık yavaş yavaş rekabetin de daha iyi çalışmaya başladığını görmek istiyoruz. Bu konuya mutlaka ilgili kurullarımızın bakmaları... (Elime düşmüş, müşteri nasıl olsa elimde, avucumda) gibi bir uygulamaya asla izin verilmemeli diye konuştu.

changeTarget(document.getElementById(news_content))
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Memura karne ve ek zam geliyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com