Advert
Advert
Advert

Ayhan, yolsuzluk iddiasını TBMM'ye taşıdı

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Büyükşehir Belediyesi'ndeki usulsüzlüklere ilişkin bazı medya organlarına yansıyan iddiaları TBMM'ye taşıdı.

Ayhan, yolsuzluk iddiasını TBMM'ye taşıdı
Ayhan, yolsuzluk iddiasını TBMM'ye taşıdı

Ayhan, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya verdiği önergede, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'ndeki ihale ve hizmet alımlarında usulsüzlükler yaşandığına dair iddiaları anımsattı.

İşte Ayhan'ın soru önergesi: 

Basında ve kamuoyunda uzun bir süredir, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'ndeki ihale ve hizmet alımlarında usulsüzlükler yaşandığına dair iddialar yer almaktadır. Son olarak 2 Mayıs 2016 tarihinde yerel basında yer alan bir habere göre; Sayıştay müfettişlerinin Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nde yaptıkları incelemeler sonucunda, ihale ve hizmet alımlarında usulsüzlükler yapıldığı, 32 personele zimmet çıkarıldığı ve bu personellerin görevlerinin değiştirilmesini talep ettiği, söz konusu personellere 6 ila 25 milyon TL arasında değişen miktarlarda zimmet çıkarıldığı, zimmet çıkarılan personellerin zimmeti Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine ödetmek için aracılar devreye soktuğu iddia edilmektedir.
Söz konusu iddialarda, kamunun ciddi oranda zarara uğratıldığı, kamu kaynaklarının birilerine peşkeş çekildiği açıktır.

 

Bu bağlamda;
1. Sayıştay müfettişlerince yapılan inceleme sonucunda; Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'ndeki ihale ve hizmet alımlarında usulsüzlükler yaşandığı, ilgili personellere zimmet çıkarıldığına dair iddialar doğru mudur?
2. Usulsüzlük yapılan ihale ve hizmet alımları hangileridir? Bu ihale ve hizmet alımlarının toplam bedeli kaç TL'dir?
3. Söz konusu usulsüzlüklerle ilgili olarak, kamu kaç TL zarara uğratılmıştır?
4 Sorumlu personellere çıkarılan zimmet toplamı kaç TL'dir? Bu zimmetler tahsil edilmiş midir? Edilmediyse zimmetlerin tahsili ile ilgili süreç nasıl işleyecektir?
5 Söz konusu zimmetlerin Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nce ödenmesi mümkün müdür?
6. Söz konusu usulsüzlüklerle ilgili zimmet çıkarılan personellerin görevleri nelerdir? Zimmet sonrası personellerin görevleri değiştirilmiş midir? Değiştirilmiş ise yeni görevleri nelerdir?
7. Söz konusu usulsüzlüklerle ilgili olarak, sorumlu personeller hakkında adli soruşturma başlatılmış mıdır?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!