Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Ayhan, Siverek'teki su sorununu meclis'e taşıdı

Ayhan, Siverek'teki su sorununu meclis'e taşıdı

HDP (Halkın Demokrasi partisi) Milletvekili İbrahim Ayhan, Siverek'te sık sık kesintilere neden olan su sorununu meclis'e taşıdı

Giriş Tarihi: 9 Haziran 2014 Pazartesi 15:57
Ayhan, Siverek'teki su sorununu meclis'e taşıdı

Milletvekili Ayhan son olarak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından Anayasının 96'ıncı iç ve tüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Siverek’te birçok köyün su problemi olduğu bunlarla ilgili hangi tedbirlerin alındığını sordu.

Siverek’in bazı köylerinde özellikle yaz aylarında çocuklar başta olmak üzere köylülerin ishal, tifo, dizanteri hastalıklarına yakalandıklarına dikkat çeken Milletvekili İbrahim Ayhan, Siverek’te köy ve bağlı mezralarda içme suyu götürme projeleri bakanlığının programı dâhilinde midir? Diye sordu.

Milletvekili İbrahim Ayhan’ın, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na Siverek’in su sorunuyla ilgili yönelttiği sorular şöyle; Şanlıurfa ili Siverek ilçesine bağlı Gögerçin, Zinirliçay, Çelebi, Kartal, Nevalmaz, Sapan, Çağdaş, İnançlı, Gökçetaş, Çerkez, Garoz, Defere, Avcı, Kayalar, Sekunç, Karahisar köylerinde yaklaşık 2000 nüfus ve geçimini sadece hayvancılıktan sağladıklarından dolayı veya yaklaşık 40000 hayvan bulunmaktadır. Bu köylerde yaşayan vatandaşlar içme sularının olmamasından yakınmaktadırlar. Köy kadınlarının kilometrelerce uzaklıkta bulunan yağmur suyu göletlerinde eşeklerle kirli, mikroplu ve hayvanların içtiği suyu taşıyıp kullanmaktadırlar. Bu köylerde özellikle yaz aylarında çocuklar başta olmak üzere köylülerin ishal, tifo, dizanteri hastalıklarına yakalandıkları belirtilmektedir. Bu sebeple yazın köylerini terk etmek zorunda kalarak Erzurum bölgesine göç etmektedirler.

Bu bağlamda;

1-Yukarıda belirtilen köyler içme suyu sorunu bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir? Şayet bilginiz dâhilinde ise bu güne kadar bu sorunun çözüme kavuşmamış olmasının nedenleri nelerdir?

2-Köylülerin resmi olarak bakanlığınıza veya bakanlığa bağlı yerel mercilere herhangi bir talebi olmuş mudur? Şayet resmi talepte bulunulmuş ise bu talebe karşı yapılan herhangi bir işlem olmuş mudur?

3-Çevre köylerde bu su sorunu yaşanmadığı halde yukarda adı geçen köy ve bağlı mezralarda sorunun devam ediyor olmasını bakanlık olarak nasıl izah edersiniz? Politik nedenlerden dolayı sorunun çözümünün göz ardı edildiği iddiaları hakkında ne düşünmektesiniz?

4-Temiz içme suyunun olmamasının ortaya çıkardığı hastalıklar hakkında sağlık kuruluşlarının herhangi bir incelemesi ve raporu var mıdır? Şayet var ise sonuçları nelerdir?

5- Yukarıda belirtilen köy ve bağlı mezralarda içme suyu götürme projeleri bakanlığının programı dâhilinde midir?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Viranşehir'deki saldırının emrini o terörist vermiş

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com