Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim Ayhan; Kürtçe Öğretmen sıkıntısı var

Ayhan; Kürtçe Öğretmen sıkıntısı var

HDP Şanlıurfa milletvekili İbrahim Ayhan Kürtçe eğitim verebilecek öğretmen sıkıntısı devam ettiğini iddia etti. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 2 Eylül 2014 Salı 16:45
Ayhan; Kürtçe Öğretmen sıkıntısı var


Ayhan Önergesinde;
Demokratik çözüm projesi kapsamında yapılan yasal düzenleme ile okullarda Kürtçe seçmeli ders olarak okutulmaya başlandı. Bir yandan okullarda Kürtçe ders verebilecek öğretmen sıkıntısı geçici yöntemlerle aşılmaya çalışılırken öte yandan “Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde Kürdoloji” bölümü açılarak Kürtçe öğretmen yetiştirilmesinin de önü açıldı. Buna rağmen hala okullarda Kürtçe eğitim verebilecek öğretmen sıkıntısı devam etmektedir.

Bu bağlamda;

1- Kaç üniversite bünyesinde Kürdolojibölümü açılmıştır? Kaç öğrenci bu bölümlerde eğitim görmektedir?
2- Üniversitelerin Kürdoloji bölümlerinde bugüne kadar mezun olan kaç öğrenci vardır?
3- Küdoloji bölümünden mezun olup ta bakanlığınızca ataması yapılan öğretmen sayısı kaçtır?
4- 2013 – 2014 eğitim-öğretim yılında kaç öğrenci Kürtçeyi seçmeli ders olarak seçmiştir?
5- İdarecilerin “Kürtçe öğretmen yok” diyerek Kürtçe dersinin okutulmasının engellendiği iddiaları doğru mudur? Bakanlığınızın herhangi bir tahkikatı olmuş mudur?
6- 2014 – 2015 eğitim-öğretim yılında Kürdoloji bölümü mezunlarına kadro tahsisi olacak mıdır? Olacaksa kaç kadro tahsis edilecektir?
7- 2013 – 2014 eğitim-öğretim yılında okullarda okutulan Kürtçe seçmeli ders talebi göz önünde bulundurulduğunda bu talebi karşılamak için kaç kadrolu öğretmene ihtiyaç duyulmaktadır?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com