Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Aydın Doğanın cezası kuşa çevrildi

Aydın Doğanın cezası kuşa çevrildi

Giriş Tarihi: 8 Ekim 2010 Cuma 10:16
Aydın Doğanın cezası kuşa çevrildi

Yeni hesaplamayla Doğan Grubu şirketleri Petrol Ofisi (PO) ve Erk Petrole verilen 600 milyon liralık ceza 35 milyon liraya, Shellin 46 milyon liralık cezası da 2,5 milyon liraya düştü.

298 şirkete kesilen 1,6 milyar liralık cezanın ise 125 milyon liraya ineceği tahmin ediliyor. İptal edilen cezaları Danıştay kararına göre yeniden kesip şirketlere göndermeye başlayan üst kurul yetkilileri, önümüzdeki kurul toplantılarında diğer şirketlerin de görüşülüp cezaların gönderileceği bilgisini verdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), 2006 yılında 29 akaryakıt şirketine, lisanssız bayilere akaryakıt satılması ve kurul uyarılarının dikkate alınmaması sebebiyle 1,6 milyar lira idari para ceza kesmişti. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran cezalar üzerine, şirketler iptal istemiyle yargıya başvurdu. Danıştay Nisan 2009da aldığı kararla EPDKnın cezaları yanlış formül ile kestiğine hükmederek, Davalı idarece verilen idari para cezasında hukuki isabet bulunmamaktadır. dedi ve ceza işlemini iptal etti. Cezaların yargıdan dönmesinin ardından Kurul, Danıştayın belirlediği tarife üzerinden cezaları hesaplayarak tekrar kesmeye başladı.

Yeni cezaların kesilmeye başlamasıyla fazla bayi sayısı sebebiyle en yüksek cezayı alan Doğan Grubu şirketlerinden Petrol Ofisi ve Erk Petrol rahatladı. 2006da lisanssız bayilere akaryakıt sattığı için POAŞa verilen 499 milyon lira, alt şirketi Erke kesilen 100 milyon liralık cezalar, EPDKnın yeni hesaplamasıyla toplamda 35 milyon liraya düştü. Kurul POya 29 milyon, Erke ise 6 milyon lira ceza kesip tebliğ etti. Aynı kapsamda Shelle kesilen 46 milyonluk ceza ise 2,5 milyon liraya indirilerek şirkete bildirildi. Diğer şirketlere de Kurul karar aldıkça cezaları tebliğ edilecek.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ? changeTarget(document.getElementById(news_content))
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com