Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Avusturya'da Aşura programı düzenlendi

Avusturya'da Aşura programı düzenlendi

Avusturya'nın Vorarlberg eyaletinde İmam Hüseyin Camisi tarafından Muharrem ayında vuku bulan Kerbela hadisesinin yıldönümü münasebetiyle Aşura programı düzenledi.

Giriş Tarihi: 3 Kasım 2014 Pazartesi 15:13
Avusturya'da Aşura programı düzenlendi

VİYANA – Avusturya’nın Vorarlberg eyaletinde faaliyet gösteren İmam Hüseyin Camisi tarafından düzenlenen programda, Kerbela hadisesinin 1375. yıldönümünde İmam Hüseyin ve 72 yareni yad edildi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda cami başkanı Osman Öztürk kısa bir açılış konuşması yaptı. Öztürk’ün konuşmasından sonra Hüseyin Öztürk, İmam Hüseyin ve Kerbela olayıyla ilgili ezgi ve ilahiler seslendirdi.

Günün anlam ve önemi hakkında bir konuşma yapan Molla Ahmet Güneş, “Muharrem ayı İslam medeniyetinin resmiyete kavuştuğu bir aydır. Hicri yılının başladığı aydır. Bu mübarek ayda çok büyük olaylar vuku bulmuştur. Dolayısıyla İslam alemi için çok büyük bir ehemmiyete sahiptir. İçerisinden büyük derslerin çıkarılacağı Muharrem ayının tarihini herkesin iyi okuması gerekir.”dedi.

“Şüphesiz, Kerbela bizler için bir mektep ve meş’aledir.”diyerek konuşmasını sürdüren Molla Güneş, “Kerbela vakasının acısı İslam ümmetinde 14 asırdır tazeliğini koruyor ve bu acı kıyamete kadar hiç bitmeyecektir. Ancak Kerbela olayı vuku bulmamış olsaydı belki bugün bizler İslam’ı tam anlamıyla anlayamaz ve kavrayamazdık. Bu anlamda İmam Hüseyin’in kıyamı İslam’ın ve Müslümanların dirilişine vesile oldu. Bugün eğer İslam’da bir tahrif olmamışsa bu İmam Hüseyin’in kanının semeresidir. Zira İmam Hüseyin sözde İslam adı altında hüküm sürenlerin eliyle şehadete kavuşmuştur. Eğer O, kıyam etmeseydi bizler de hüküm süren sözde o Müslümanların yanlış hükümleriyle bugün amel eder, doğru bir İslami anlayıştan uzak kalırdık.” ifadelerini kullandı.

Bugünde de Yezidlerin olduğunu söyleyen Molla Güneş, “Bugün İslam coğrafyasında da Yezidler vardır, ancak Yezidler ne kadar olursa olsun, hiç unutmayın ki onların karşısında duracak Hüseyinler de mutlaka var olacaktır.” diye konuştu. Güneş, zülüm altında olan tüm Müslümanlar için dua ederek konuşmasını sonlandırdı.

Program yapılan dua ve Aşure ikramıyla sona erdi. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türkiye 4 Bin askerle hedefe kilitlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com