Advert
Advert
Advert

Avrupa Birliği’den Şanlıurfa ve Mardin’e destek

AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert, dört farklı projenin açılışının yapılacağı imza törenlerine ve iki konferansa katılmak üzere 10-11 Haziran 2013 tarihleri arasında Şanlıurfa ve Mardin’i ziyaret edecek.

Avrupa Birliği’den Şanlıurfa ve Mardin’e destek
Avrupa Birliği’den Şanlıurfa ve Mardin’e destek

Etkinliklere ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcileri ve ayrıca vali ve belediye başkanları da katılacak.

 

Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı (BROP) kapsamında finanse edilen üç projenin imza töreni 10 Haziran 2013 günü Şanlıurfa’da yapılacak. Avrupa Birliği’nin Şanlıurfa’ya yaptığı mali destek 2002 yılına uzanmakta olup bugün itibariyle şehre sağlanan toplam destek 175 milyon €’ya ulaşmıştır. Entegre Turizm Projesi (9,5 milyon €), Lisanslı Pamuk Deposu Projesi (9.1 milyon €) ve Gıda Küme Projesi (3.7 milyon €) olmak üzere üç yeni projenin toplam maliyeti 22.3 milyon €’dur.

 

Aynı gün Şanlıurfa’da düzenlenecek bir başka önemli etkinlik de, AB tarafından finanse edilen “Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşma Oranlarının Arttırılması” projesinin kapanış töreni olacak. Tören, anne-babalar ve öğrencilerin de katılımıyla gerçekleştirilecek. İnsan Kaynaklarını Geliştirme Operasyonel Programı kapsamında finanse edilen bu proje sayesinde 3000’den fazla kız çocuğu örgün eğitime tekrar kazandırılmış ve yaklaşık 3000 öğrencinin okulu bırakması önlenmiştir. Ayrıca 1500 kadın ve kız çocuğu da beceri geliştirme eğitimlerinden yararlanmıştır.

 

İkinci imza töreni ise, BROP kapsamında finanse edilen Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi için, 11 Haziran tarihinde Mardin'de düzenlenecektir. Toplam 9.2 milyon € bütçeli proje, Mardin'de yalnızca 1. Caddenin görünümünü güzelleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda Mardin'de turizm sektörünün ekonomiye olan katkısını da arttıracaktır.

 

Aynı gün Mardin'de gerçekleştirilecek ikinci bir etkinlik ise, AB tarafından finanse edilen "Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi" projesi kapsamında düzenlenen Hayat Boyu Öğrenme Konferansıdır. Konferans, hayat boyu öğrenme alanında faaliyet gösteren çeşitli paydaşları bir araya getirecektir.

 

Tüm etkinlikler basına açıktır.

Avrupa Birliği Şanlıurfa Mardin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!