Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Av sezonu başladı balıkçının yüzü güldü

Av sezonu başladı balıkçının yüzü güldü

Avlanma yasağının sona ermesinin ardından Adana'da balıkçı tezgahları balıkla dolarken yeni sezonla birlikte işleri hareketlenmeye başlayan balıkçı esnafının yüzü güldü.

Giriş Tarihi: 4 Eylül 2015 Cuma 20:49
Av sezonu başladı balıkçının yüzü güldü

1 Eylül’de sona eren av yasağının ardından ‘Vira bismillah’ diyen balıkçılar avlanmaya başlarken Adana’da da balık tezgâhları çeşit çeşit balıkla doldu. Hamsi’den Çukra’ya birçok balığın bulunduğu balıkçılar çarşısında en çok ilgiyi ise iki kişinin zor kaldırabildiği Köpekbalığı çekti.

Yazın avlanma yasağı nedeniyle sadece tatlı su balığı satmak zorunda olan Adana Balıkçılar Çarşısı esnafının yüzü yeni sezonla birlikte güldü. Yaz aylarında balık satışlarının oldukça gerilediğine dikkat çeken balıkçı esnafı, Kurban Bayramı öncesinde mutlaka herkesin beyaz et tüketmelerini tavsiye ettiler.

Akdeniz’e sahili bulunan Adana’da balık tüketiminin çok az olduğunu belirten balıkçı esnafından İsmail Ulçay, “Balık yeme kültürünün oldukça düşük olduğu Adana’da yaz aylarında satışlarımız durma noktasına gelmişti. Av sezonunun açılmasıyla birlikte tezgâhlarımız taze balıkla doldu.” dedi.

Kurban Bayramı döneminde beyaz et tüketiminin azaldığına dikkat çeken Ulçay,  en azından bayram öncesi herkesin mutlaka balık tüketmesini istedi. Balığın diğer tüm etlerden daha faydalı bir besin olduğunu ifade eden Ulçay, uzmanların yaşlı ve çocuklara haftada en az iki defa balık yemelerini tavsiye ettiğini belirtti.

Balığın çok lezzetli ve besleyici bir ürün olduğunu ifade eden Furkan Ay ise balık kilogram fiyatlarını şöyle aktardı: “Sardalya 5, İstavrit 6, Karadeniz Hamsi, Kum Levrek 7, Alabalık 12, Çukra, Somon 15, Köpekbalığı 15 ve Logos 75 TL”

Öte yandan; balıkta başta fosfor olmak üzere, iyot, demir ve kalsiyum gibi madensel tuzlar ile A, D ve B 12 vitaminleri bulunduğunu belirten uzmanlar balık tüketilmesini tavsiye ediyor.

Balığın besleyici özelliğinin yanı sıra faydaları da şöyle sıralanıyor:

-Bedene güç ve enerji verir

-Zihin yorgunluğunu giderir

-Yapısındaki demir sayesinde kan yapar

-Balıktaki kalsiyum kemiklerin büyümesini sağlar ve özellikle çocukluk çağlarında gelişmeyi kolaylaştırır

-Çok gerekli madensel tuzlardan biri olan iyot, vitaminlerin ve diğer madensel tuzların özümlenmesini sağlar.

-Balık etinde bulunan A vitamini gözlere kuvvet verir. (Ayhan Kaya-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Viranşehir'deki saldırının emrini o terörist vermiş

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com