Advert
Advert
Advert

Atina savaş alanına döndü

Atina savaş alanına döndü
Atina savaş alanına döndü
Yunanistan’da kemer sıkma politikası çerçevesinde yeni adımlar atılırken; binlerce Yunanistan vatandaşı başkent Atina’yı savaş alanına çevirdi

Yunanistan sokakları savaş alanına döndü. Ülkenin ne ünlü meydanlarından Syntagma Meydanı karıştı. Grevci işçiler polisle çatışıyor.

Reuters haber ajansına göre, Yunanistan’da hükümetin politikalarına karşı gösteri yapan protestoculara polis biber gazı ve coplarla müdahale etti. Göstericiler parlamento binasına girmeye çalışırken, Yunan polisi buna engel olmaya çalışıyor. Grevde olan Yunan tvleri ise sokağı göstermek için greve ara verdiler. Çatışmalardanr verilecek görüntüler sonrası tv çalışanlarının grevi devam edecek.

Yunanistanda hükümetin mali reformlarını proteto etmek amacıyla başkent Atina’da gösteri yapan eylemciler ile polis arasında arbede çıktı.

Yunan Parlamentosu’nun bulunduğu ’’Sindagma’’ meydanında toplanan ve ’’Kendinizi de borçlarınızı da alıp gidin’’ şeklinde sloganlar atan göstericilere polis göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi.

Göstericiler de polise molotof kokteyler başta olmak üzere sopa, taş, plastik su şişesi benzeri cisimler fırlattı.

Kendilerini ’’iktidar karşıtı’’ olarak adlandıran maskeli şahıslar ise güvenlik ekiplerine molotofkokteyli attılar.

Bazı göstericilerin de bakan veya milletvekili taşıdığını sandıkları araçların sileceklerini kırmaya çalıştıkları, Başbakan Yorgo Papandreu’nun aracına ise yumurta fırlattıkları öğrenildi.

Yunanistan’da kamu ve özel sektör çalışanlarının bugün gittikleri 24 saatlik greve katılan Yunan Devlet Televizyonu NET ile Atina Haber Ajansı (ANA) ise gelişmeleri aktarmak üzere yayına başladılar.

Bu arada, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile dün görüşme talebinde bulunan Papandreu ise bugün Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı açıklamada, ülkenin kriz ile mücadelesinde herkesin sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini, kendisinin ve hükümetinin de bu yolda ilerlediğini söyledi.

Herkesin tüm gücüyle Yunanistan’ın kurtuluşu için çalışması gerektiğini belirten Papandreu, kritik bir dönemden geçildiğini ve kritik kararlar alınması gerektiğini de belirtti.

Yunan medyası, hükümetin Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (ECB)ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Troykası ile varılan paket anlaşma çerçevesinde hazırladığı orta vadeli bütçe planına tepkiler sürerken, Başbakan Papandreu’nun, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’tan olağanüstü görüşme talep etmesinin, erken seçim senaryolarını yeniden gündeme getirdiği değerlendirmesinde bulunmuştu.

Dünya Bülteni

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu