Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Atık sularda geri dönüşüm dönemi başladı

Atık sularda geri dönüşüm dönemi başladı

Dicle Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından hazırlanan Güneydoğu Anadolu bölgesindeki tarımsal atık sulardan tekrardan yararlanılmasını sağlayan proje, TÜBİTAK'tan geçti.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2014 Cuma 10:31
Atık sularda geri dönüşüm dönemi başladı

TUBİTAK 1003 - Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programları kapsamında Dicle Üniversitesi Öğretim üyelerinin sunduğu "Tarımsal Drenaj Sularının Geri Kazanımı projesi kabul edildi.

Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinden Yardımcı Doçent Doktor Necati Kayaalp'in yürüttüğü projede, doğal drenajın yetersiz olduğu tarım alanlarında, kullanılmayan sulama suyunun drenaj kanalları ile araziden uzaklaştırılması sonucu oluşan atık suların çalışmasının yapılacağı ifade edildi.

Sulanan tarım alanlarından dönen suların, yüzey ve yer altı su kütlelerini kirleten yayılı kaynakların başında geldiği belirtilen projede, sulamadan kaynaklanan bu kirliliğin derecesinin, sulanan alan ve alt tabakalarının hidrojeolojik özelliklerine, kullanılan tarım üretim teknolojilerine ile su temini ve drenajda kullanılan iletim sistemine bağlı olarak değiştiği ifade edildi.

Evsel  ve endüstriyel atık suların yeniden kullanımı ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmasına rağmen tarımsal drenaj sularının arıtılarak yeniden kullanımı konusuna pek önem verilmediği belirtilen projede, dünyanın çeşitli yerlerinde drenaj sularının arıtılmadan tekrar kullanıldığı, fakat bunun da toprağın tuzlanması, geçirimliliğinin azalması ve yer altı su seviyesinin yükselmesi gibi problemlere neden olabildiğine vurgu yapıldı.

Hazırlanan bu proje de, tarımsal sulamadan dönen drenaj sularının arıtılarak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan pamuk bitkisinin sulanmasında tekrar kullanımı için çalışmaların yapıldığı belirtilen açıklamada, kullanılan temiz suyun yaklaşık dörtte üçünün tarımsal sulamada kullanıldığı için,  büyük oranda geri kazanım potansiyelinin bulunmadığına da vurgu yapıldı.

Ayrıca,  ileri arıtma proseslerinin de kullanılarak tarımsal drenaj sularının geri kazanımının sağlandığı, bu nedenle projede ulaşılmak istenen hedef ve beklenen çıktıların, çağrı konusunda belirtilen "atık suların yeniden kullanımını yaygınlaştırması, su ve enerji kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir su temini için geri kazanım hibrit teknolojilerinin geliştirilmesini sağlayacağı belirtildi.

(İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com