Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim Atatürk Barajı su yükselmesinde tarihi rekor (Fotoğraflı)

Atatürk Barajı su yükselmesinde tarihi rekor (Fotoğraflı)

Etkili olan yağışlar Türkiye'nin en büyük, dünyanın da sayılı barajlarından biri arasında yer alan Atatürk Barajı'ndaki, su kotu ve doluluk oranını tarihinin en yüksek seviyelerine çıkardı.

Giriş Tarihi: 10 Şubat 2012 Cuma 12:23
Atatürk Barajı su yükselmesinde tarihi rekor (Fotoğraflı)
Bu yıl/kış etkili olan yağışlardan dolayı Türkiye'nin en büyük, dünyanın da sayılı barajlarından biri arasında yer alan Atatürk Barajı'ndaki, su kotu ve doluluk oranını tarihinin en yüksek seviyelerine çıkardı...
Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından GAP kapsamında inşa edilen ve gövde dolgu hacmi büyüklüğü bakımından Türkiye'nin en büyük barajı olan, dünyada inşa edilmiş barajlar arasında ise 6. sırada yer alan Atatürk Barajı'nda su kotunun geçen yıl bu dönemde 536.08 metre olarak ölçüldüğü belirtildi..
Atatürk Barajı, Şanlıurfa ve Adıyaman illeri arasında (Şanlıurfa topraklarında), Fırat Nehri üzerinde kurulu olup, enerji ve sulama amaçlıdır.
Kaya dolgu tipinde bir barajdır. Gövde hacmi 84 500 000 000 (84,5 milyar) m³ tür. Dış yüzeyi kaya içi kil ve topraktır. Baraj gölünün baskısı ile ilk inşaasındaki yüksekliği 10 metre kısalmıştır.
GAP Projesi içinde, Karakaya Barajının 180 km mansabında, Şanlıurfa ilinin Bozova ilçesine 24 km uzaklıkta Fırat Nehri üzerinde kurulan barajdır.
Atatürk Barajı, tamamen Türk işçi ve mühendisinin emek ve alınteriyle gerçekleştirilmiştir.
Haber ve Fotolar: Mehmet Emin KUŞ/ www.balıklıgöl.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com