Advert
Advert
Advert

Atatürk Akçakalede Anıldı

Atatürk Akçakalede Anıldı
Atatürk Akçakalede Anıldı

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 72’ci yılında Şanlıurfa Akçakale ilçesinde törenle anıldı.

Anma töreni Atatürk anıtına çelenk sunulması ile başladı. Daha sonra Akçakale Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Konferans salonda devam etti. Törende Akçakale Kaymakamı Sayın  Şefik AYGÖL, ilçe Garnizon Komutanı Ekrem TELLİ, Belediye Başkan Vekili Mehmet DİKEÇ ve daire amirleri de hazır bulundu; Akçakale Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Konferans salondaki kutlama törenleri saat 10.00’da başlayıp, Açılış, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasından sonra açılış konuşmasının ardından programa geçildi.

Akçakale Kaymakamı Sayın Şefik AYGÖL yaptığı konuşmada ;“Bütün ömrünü bu millete adamış Atatürk’ü, hatırlamaya çalışırsak vatanın düşmanlar tarafından paylaşıldığı artık her şeyin bitti denildiği bir dönemde o kara günleri yırtarcasına bir ışık gibi parlayan o yüce insan Türk Milleti içinden değilde başka bir milletten çıksaydı muhtemeldir ki bugün biz bu topraklar üzerinde öylesine hür ve bağımsız olmayacaktık.

         Cumhuriyetin ilanı ile Atatürk’ün vefatı arasında 15 yıllık bir süre geçmiştir. Yurdun imarı ve refahı, ülkenin ve milletin muasır medeniyet seviyesine ve hatta üstüne çıkarmak için yapılan gayretler bütün bu mücadele son birkaç yılı rahatsızlık içersinde olduğu halde topu topu 15 yıllık bir ömre sığdığı kadar sığdırabilmiştir. Cumhuriyetin 10.yıl marşında ifade edildiği gibi yurdun dört bir tarafı demir ağlarla bu devirde örülmüştür.

            Sadece bununla kalınmamıştır. Bu devirde birçok fabrikanın temeli atılmış medeniyetin sistemide bu devirde geliştirilmiştir. Ulu Önderi aramızdan ayrılışının yıl dönümünde silah arkadaşları ile beraber yurdumuz ve milletimiz için canını veren tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle, saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun.” Dedi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa TEMELCİ, Atatürk’ün Askeri Kişiliğini ise Garnizon Komutanlığında görevli Piyade Teğmen Hüseyin MARAZ yaptı.

Yabancı Devlet Adamlarının Atatürk ile ilgili görüşleri ve Sarı Zeybek Atatürkün Son 300 Günü ile ilgili hazırlanan slâyt gösterisi sunuldu. Öğrenciler tarafından şiirler okunmasının ardından, İlköğretim öğrencisi tarafından istiklal Marşımızın 10 kıtası okunmasından sonra program sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler