Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Atalar; Sivas’ı Unutmayacağız beyler, unutmayacağız

Atalar; Sivas’ı Unutmayacağız beyler, unutmayacağız

Sivas Madımak otelinde 35 kişinin yakılarak öldürülmesinin 19. yılında bir araya gelen sivil toplum kuruluşları olayı bir kez daha kınayarak, aradan 19 yıl geçmesine rağmen faillerin hala bulunamamasına tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2012 Pazartesi 17:20
Atalar;  Sivas’ı Unutmayacağız beyler, unutmayacağız
Alevi Dernekleri Şanlıurfa Şubesi’nde bir araya gelen kent merkezindeki sivil toplum kuruluşlarından Eğitim Sen, SES, İnsan Hakları Derneği, DİSK ve Emekli Sen başkan ve yöneticileri ortak basın açıklaması yaparak ölümlerinin 19. yılında katledilen aydınları andı. Sivil Toplum Kuruluşları adına basın açıklamasını okuyan Alevi Dernekleri Şanlıurfa Şube Başkanı Kemal Atalar “1993 yılında Madımak’ta yaşananları unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi. Devletin resmi organlarının gözleri önünde yaşananları bir kez daha hatırlatan Başkan Atalar, “2 Temmuz 1993 tarihte tam 19 yıl önce bu gün amaçları sadece ve sadece kültür etkinliği yapmak olan ve bu nedenle bir araya gelen 33’ü alevi 2 si yabancı uyruklu olmak üzere toplam 35 canımızı Sivas’ın orta yerinde Madımak cehenneminde devletin resmi organlarının gözleri önünde diri diri yaktılar. Devletin resmi organlarında bu yakmalara göz yumdular ve zamanın İç İşleri Bakanı, Valisi, Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanları, orda yoklarmış gibi ve hiç bir şey olmamış gibi ortada cayır, cayır yakılan insanların yakılmalarına seyirci olmaktan başka hiç bir şey yapmadılar. Bugün 19 yıl önceki bu katliamı sanıkları, şu anda TBMM’ sinde sözüm ona bizleri temsilen vekil olarak oturmakta, hangi yüzle, hangi vicdanla vekillik yapıyorlar bu olayın biz Aleviler hangi inanca sığdırmak gerektiğini anlamış değiliz” dedi. 

Bilindiği gibi Sivas Madımak katliamından 3 gün sonra 5 Temmuz 1993'de, Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar Köyü'nde 33 sivil vatandaş katledilip köy ateşe verildi. Kamuoyunda kan davası olarak görülen ve her iki olayın faillerinin bulunmaması STK’ların ve halkın tepkisine nende oluyor.
www.balikligol.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Düğün magandaları bu kez damadı vurdu, damat öldü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com