Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Aşure malzemeleri tezgâhlardaki yerini aldı

Aşure malzemeleri tezgâhlardaki yerini aldı

Aşura gününe yaklaşılırken Gaziantep'te aşure tatlısı malzemeleri tezgâhlardaki yerini aldı.

Giriş Tarihi: 3 Kasım 2014 Pazartesi 09:22
Aşure malzemeleri tezgâhlardaki yerini aldı

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem Ayı’nın gelmesiyle aşure tatlısı malzemeleri tezgâhlara çıkarılmaya başlandı. Aşure tatlısına konulan kuru üzüm, ceviz içi, fıstık içi ve pekmez gibi ürünler tezgâhlarda satışa sunuluyor.

Muharrem ayında vatandaşların aşurelik malzemelere yoğun ilgi gösterdiğini belirten esnaf, vatandaşların bu mübarek günü aşure tatlısı ile tatlandırdıklarını belirttiler.

Aşure malzemelerine vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini belirten Elmacı pazarı esnafı Ahmet Tektaşlı, “Her yıl Muharrem ayı geldiğinde Antep’te gelenek haline gelen Aşure tatlısı hazırlıkları başlar. Vatandaşlar bu mübarek günü yaptıkları Aşure tatlısını komşularına, akrabalarına ve misafirlerine ikramda bulunarak kutlar. Son yıllarda toplu bir şekilde çarşı ve merkezi alanlarda da dağıtılmaya başlandı. Bizler de Elmacı pazarı esnafı olarak yılın 12 ayı sattığımız ürünleri bu ay biraz daha ön palan çıkartırız. Şu an itibariyle satışlarımız başladı. Vatandaş aşurede hangi şire türünü kullanmak istiyorsa o ürünü alıyor. Herkes kendi bütçesine göre davranıyor.” ifadelerini kullandı.

Aşure tatlısı geleneğinin sosyal dayanışma noktasında güzel bir gelenek olduğunu belirten Hasan Atmaca ise, “Muharrem ayının onuncu gününe denk gelen aşure günü nedeniyle aşurelik malzemelerimizi tezgâhlara çıkardık. Her yıl Muharrem ayında Aşure tatlısı yapılır. Komşulara dağıtılır. Bu gelenek komşular arasında sosyal bir dayanışmayı sağlar. Tezgâhımızda genelde siyah üzüm, kuru incir, fındık içi, ceviz içi, fıstık içi ve çeşitli bakliyatlardan oluşan malzemeler bulunmaktadır.” dedi.  (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Teknokentlere Geçişlerde Akademik Başarı Söyleşisi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com