Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Asıl Kış bugün başlıyor

Asıl Kış bugün başlıyor

Kuzey Yarımküre'de en kısa gündüz ve en uzun gecenin yaşandığı "21 Aralık Kış Gündönümü" bugün gerçekleşiyor. Aralık Gündönümü, Kuzey Yarımküre'de Kış, Güney Yarımküre'de ise Yaz mevsiminin başlangıcına işaret ediyor.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2015 Pazartesi 10:44
Asıl Kış bugün başlıyor

Kuzey Yarımküre'de en kısa gündüz ve en uzun gecenin yaşandığı 21 Aralık Kış Gündönümü bugün gerçekleşiyor. Uzmanlar, aslında kış mevsiminin bugünden itibaren başladığını belirtiyor. Peki, gündönümü nedir? İşte bu konuda merak edilenler:

Kış Gündönümü 21 Aralık’ta gerçekleşiyor. 21 Aralık’ta güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne dik gelir. Bugün güneş ışınları Güney Yarımküre’ye gelebileceği en dik, Kuzey Yarımküre’ye en eğik açılarla gelir. Böylece Güney Yarımküre’de Yaz, Kuzey Yarımküre’de ise Kış mevsiminin başlar.

Güney Yarımküre’de en uzun gündüz, Kuzey Yarımküre’de ise en uzun gece bugün yaşanır.  21 Aralık’tan itibaren Kuzey Yarımküre’de gündüzler uzamaya (Kış Gündönümü) Güney Yarımküre’de kısalmaya (Yaz Gündönümü) başlar.

Güneş ışınlarının atmosferde kat ettiği yolun en kısa olduğu yer Oğlak Dönencesi’dir.  Öğlen saat 12.00’de Oğlak Dönencesi’nde yataya dik duran cisimlerin gölgesi oluşmaz.  Aydınlanma çizgisinin sınırları Kutup dairelerinden geçer. Güney Kutup Kuşağı aydınlanma çemberi içinde iken, Kuzey Kutup Kuşağı karanlık çember içindedir.

Kuzey Kutup Dairesi’nde sadece bugün 24 saat süreyle gece, Güney Kutup Dairesi’nde ise 24 saat süreyle gündüz yaşanır. Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık’ta Türkiye’de en uzun gündüz Hatay’da en uzun gece ise Sinop'ta yaşanıyor.

Gündönümleri şöyle sıralanır:

21 Mart: Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar, güney yarım kürede ise sonbahar başlar.

21 Haziran: Kuzey yarım kürede en uzun gündüz, en kısa gece yaşanır. Kuzey yarım kürede yaz, güney yarım kürede ise kış mevsimi başlar.

23 Eylül: Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarım kürede sonbahar, güney yarım kürede ise ilkbahar mevsimi başlar.

21 Aralık: Kuzey yarım kürede en uzun gece, en kısa gündüz. Kuzey yarım kürede kış, güney yarım kürede kış mevsimi başlar.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com