Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Asgari ücretle birlikte SGK borçlanmasıda artıyor

Asgari ücretle birlikte SGK borçlanmasıda artıyor

Şanlıurfa SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) İl Müdürü İsmail Ünlü, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan asgari ücretteki artışın sigorta primleri ve her türlü borçlanmaya esas olacak. Yani asgari ücretin 1.300,00 TL olması durumunda %30 oranında daha fazla ücret ödeyerek borçlanma yapacağı öngörülmektedir.

Giriş Tarihi: 30 Aralık 2015 Çarşamba 14:26
Asgari ücretle birlikte SGK borçlanmasıda artıyor

Şanlıurfa SGK il Müdürlüğünde konuya ilişkin basın açıklaması yapan İl Müdürü İsmail Ünlü, yeni dönem için bilgi verdi.

Ünlü: "Hepimizin malumu olduğu üzere 01/01/2016 tarihinden geçerli olmak üzere Asgari ücret 1.300,00 TL. ye yükseltilmesi gündemde yer almaktadır.

Kurumumuzun sigorta primleri ve her türlü borçlanmaya esas olacak tutarlar asgari ücret oranında artış göstermektedir. Yani asgari ücretin 1.300,00 TL olması durumunda vatandaşımız %30 oranında daha fazla ücret ödeyerek borçlanma yapacağı öngörülmektedir.

 

Borçlanma Nedir ?

Hizmet borçlanması, sigortalının çalışma süreci içinde kanunda yazılı nedenlerden dolayı çalışamadığı ve bu yüzden geçmişte ödenmeyen belli sürelere ait primlerin, sigortalı tarafından sonradan ödenmesidir.

 

Borçlanmadan etkilenecek vatandaşlarımız kimlerdir?

- Doğum borçlanması,

- Er veya erbaş olarak silahaltında veya yedek subay okulunda geçen süre,

-  Türk vatandaşı olarak yurt dışındaki bir işte çalışılarak geçirilen süreler,

-  Kanuni grev ve lokavtta geçen süreler,

-  Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri,

- 4’üncü maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında olanların, personel mevzuatına göre aylıksız izin süreleri (memur ve diğer kamu görevlileri için),

- Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurtiçinde veya yurtdışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri,

- Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri,

- Hekimlerin Fahri asistanlıkta geçen süreleri,

- Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden aybaşına kadar açıkta geçirdikleri süreleri,  borçlanmak isteyen vatandaş    larımız etkilenecektir.

SON GÜN 31 ARALIK

Bu nedenle borçlanma yapacakların en son 31 Aralık 2015 gününe kadar borçlanmaları daha az ödeme yapmaları açısından oldukça önemlidir.  Burada Esas olan borçlanma tarihidir. Kurum kayıtlarına intikal eden belgenin sonucu vatandaşımıza yapılacak olan borçlanma tebliğinin teslim alınmasına müteakip borçlar 1 ay içinde ödenecektir. Yani Aralık ayının sonunda yapılan borçlanmalar Ocak ayı sonuna kadar yatırılması için süresi olacaktır" dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com