Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Asgari ücrete yapılacak zam piyasayı canlandırır"

"Asgari ücrete yapılacak zam piyasayı canlandırır"

Düşük ücretle çalışan işçinin geçinemediği için tüm harcamalarından kıstığını belirten Adana esnafı, asgari ücretliye yapılacak zammın piyasaya canlılık getireceğine inanıyor.

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2015 Perşembe 10:40

Asgari ücrete yapılması vaat edilen zammın ekonomide olumlu hava estireceğini dile getiren Adana esnafı, böylelikle uzun süredir durağan olan piyasanın canlanacağını ifade ettiler.

Asgari ücrete yapılacak zammı en az işçi kadar patron olarak beklediklerini ifade eden esnaf Cevdet Bağcı, işçiye verilen sözün mutlaka tutulması gerektiğini söyledi. Bağcı, “Bin 300 TL çok büyük bir miktar değil. Günün şartlarında bir ailenin yaptığı zaruri harcamalara bakınca bu miktar bile az sayılır. Normal bir ailenin zaruri harcamaları bin 500-bin 600 TL civarında, bu zammı işçiye çok görmemek lazım.” dedi.

Bir işveren olarak asgari ücrete vaat edilen zammı desteklediklerini vurgulayan Bağcı, “Bu zammın hem işçiye yarayacağını hem de piyasaya canlılık getireceğini düşünüyorum. Böylelikle para piyasaya döner. Yapılacak zam 200-300 TL kadar az miktar olsa da fakir fukara rahat bir nefes almış olur.” şeklinde konuştu.

“Yapılacak maaş zammı hem işçiyi rahatlatır hem de piyasayı canlandırır”

Asgari ücretle çalışan işçinin geçinmesinin mümkün olmadığını belirten esnaf Ahmet Ölmez de yapılacak zammı olumlu bulduklarını ve desteklediklerini söyledi. Uzun süren seçim sürecinde oluşan siyasi ve ekonomik belirsizliğin işçiden patrona herkese olumsuz yansıdığını n altını çizen Ölmez, yeni hükümetle birlikte ezilen işçiye yapılacak zammın hem işçiyi rahatlatacağını hem de piyasayı canlandıracağını ifade etti.

“Patron işçisini gözetmeli”

Patronların yanında çalışan işçisinin ekonomik durumunu yakından takip edip kendisine yetecek maaşı vermesinin insanlık görevi olduğunu belirten Ölmez, “Bu noktada asgari ücret çok az. Patron işçisini gözetmeli, ona hakkını vermekten kaçınmamalı. Hükümet işçinin asgari maaşını belirliyor, eğer biz verebiliyorsak onun geçinebileceği maaşı mutlaka vermeliyiz.” dedi.

Öte yandan; halen brüt bin 273 TL olan asgari ücret, kesintilerin ardından işçinin cebine 1000 TL olarak giriyor. Kira, fatura, gıda, pazar derken ay sonunu getiremeyen vatandaş, geçinmek için ya faizli kredi kartına ya da çevresine borçlanmak zorunda kalıyor. AK Parti’nin 2016 yılında asgari ücretin net bin 300 TL olacağı yönündeki vaadi bir nebze de olsa iyileştirme olarak görülüyor. (Ayhan Kaya –İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com