Advert
Advert
Advert

Artuklu Üniversitesi son sırayı kimseye kaptırmadı

Eğitim konusunda özellikle YGS sınavlarında hep son sıralarda yer alan Mardin Üniversitesi'ndeki eğitim sıralamasında da Türkiye'nin en başarısız üniversiteleri arasında yerini aldı.

Artuklu Üniversitesi son sırayı kimseye kaptırmadı
Artuklu Üniversitesi son sırayı kimseye kaptırmadı

Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Devlet Üniversiteleri sıralamasında Mardin Artuklu Üniversitesi 171.08 puanla 95. sırada yer aldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi, sıralamada Şırnak, Iğdır, Hakkari ve Kilis illerinde bulunan üniversitelerinin de gerisinde kaldı.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP Araştırmal Laboratuarı Türkiyenin en iyi Üniversiteleri sıralamasını açıkladı.

Bu sıralamaya göre, Devlet Üniversiteleri sıralamasında, Mardin Artuklu Üniversitesi 171.08 puanla en son sırada yer aldı.

Türkiye'nin en iyi Üniversiteleri sıralamasında, ODTÜ, Hacettepe, İstanbul Bilkent, Ankara, İstanbul Teknik, Gebze Teknik, Ege, Gazi, Sabancı, Koç, Boğaziçi, Artatürk, Yıldız Teknik Ve Erciyes Üniversiteleri ilk 15'te yer aldı.

Türkiye'deki 136 Üniversiteyi kapsayan ''URAL TR 2015-2016'' çalışmasına göre, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, 367.35 puanla en iyi Üniversite seçildi.

ODTÜ'yü 705.30 puanla Hacettepe Üniversitesi, 697,95 Puanla İstanbul Üniversitesi, 677.69 Puanla İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ve 677.31 puanla Ankara Üniversitesi takip etti.

URAP'ın çalışması, Üniversitelerin kendi konumları hakkına bilgi sahibi olmasını ve gelişmeye açık yanlarını görebilmeleri amacıyla hazırlanıyor. Çalışmada “Web of science'InCites'' ile YÖK'ün yayınladığı veriler kullanılıyor.

En son sırada ise 150-199 arasında puan alan 92. Sırada Kilis 7 Aralık Üniversitesi, 93. sırada Ardahan Üniversitesi,, 94. sırada Iğdır Üniversitesi , 95 ve son sırada ise Mardin Artuklu Üniversitesi yer aldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi geçen yıl da sıralamada 97. olarak sondan birinci olarak yerini almıştı.

Mardin Artuklu Üniversitesi'nin puan sıralaması ise şöyle; Toplam atıf puanı 17.96, toplam bilimsel doküman puanı: 21.05, doktora öğrencisi puanı: 43.12, öğretim üyesi ve öğrenci puanı: 72.72, Toplam Puanı İse 171.08. (M. Salih Keskin – İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle