Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Artuklu Akademi Dergisi

Artuklu Akademi Dergisi

Artuklu Akademi dergisinin ilk sayısı yayınlandı.

Giriş Tarihi: 20 Ekim 2014 Pazartesi 12:17
Artuklu Akademi Dergisi

MARDİN - Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulan ve tamamen Arapça eğitim veren İlahiyat Bilimleri Fakültesi tarafından hazırlanan, geniş ve etkin bir okuyucu profiline hitap edecek “Artuklu Akademi” dergisinin ilk sayısı yayınlandı.

Yılda iki defa yayın yapan, aynı zamanda ilahiyat ve sosyal bilimler alanındaki akademik hayata katkı sunmayı hedefleyen “Artuklu Akademi” hakemli dergisinde;  Türkçe, Arapça ve İngilizce yazılmış birçok akademik çalışma yer alıyor.

İlahiyat Bilimleri Fakültesince hazırlanan ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın editörlüğünü yaptığı derginin ana temasını, Tefsir, Hadis, Fıkıh, İslam Tarihi, Kelam, Felsefe Tasavvuf Edebiyatı gibi konular oluşturuyor.

Kur’ân ve Sünnete bağlılığın, ilmi geçmişe ve geleneğe olan saygının herkesi daha sağlam ilmi araştırmalara ulaştıracağını da ifade eden Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Bilimleri Fakültesi Dekanı Ağırakça, 2012 yılında Bakanlar Kurulunun kararıyla kurulan ve 2014-2015 eğitim öğretim yılında faaliyetine yabancı dil Arapçayla eğitime başlan İlahiyat Bilimleri Fakültesinin ilahiyat bilimleri alanına farklı bir ses ve renk katacağını ifade etti.

Fakülte bünyesinde ilk sayısı yayınlanan Artuklu Akademi dergisinin İlahiyat Bilimleri ve dolayısıyla Sosyal Bilimler alanındaki ilmi hayata katkısının büyük olacağına işaret eden Ahmet Ağırakça, “Dergimizin her sayısı yerli ve yabancı ilim adamlarının Türkçe, Arapça ve İngilizce telif edecekleri çalışmalarına açık olduğunu belirtmek isteriz. Bu üç dilin dışında bize ulaştırılacak çalışmalar da mutlaka değerlendirilecektir.” Dedi.

Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Bilimleri Fakültesi merkezli olarak bu ay okurlarıyla buluşacak  “Artuklu Akademi” hakemli dergisinin altı ayda bir yayınlanacağını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, derginin bu sayısında:  “Hz.Ebu Bekir’in Fetih anlayışı”, “Milaslı Dr. İsmail Hakkı’nın Hayatı, Eserleri ve İslam ileilgili Görüşleri”, “Kullanıldığı Bağlamlar ve İfade Ettiği Anlamlar Açısından Kur an da “Ferah” Kavramı”, “VII. Yüzyıldaki İslam Fetihlerinin ve Müslüman Hâkimiyetinin Hıristiyan Tarih Yazımına İzdüşümleri”, “Molla Sadrâ’da Meâd Problemi”, “Allah ve Ahiret İnancı Bağlamında Muhammed Esed’in Sembolizm Algısına Eleştirel Bir Yaklaşım”, “İmam Şâfî'nin Sahâbe Kavline Bakışı” adlı makalelerin yer aldığını aktardı. (M. Salih Keskin – İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

AA Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Öymez: Dünyanın her tarafına ulaşmak istiyoruz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com