Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Artan ahlaki yozlaşmayla ilgili uzmanlar aileleri uyarıyor

Artan ahlaki yozlaşmayla ilgili uzmanlar aileleri uyarıyor

Son zamanlarda toplumsal sorunların özellikle de ahlaki yozlaşmanın arttığına dikkat çeken uzmanlar, yaşanan olumsuzlukların temelinde inançtan yoksun ve manevi değerlerden kopuk anlayışın olduğunu belirttiler.

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2015 Çarşamba 12:35
Artan ahlaki yozlaşmayla ilgili uzmanlar aileleri uyarıyor

Artan toplumsal sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Sosyolog Musa Apuhan, yaşanan sorunların temelinde inançtan yoksun ve manevi değerlerden kopuk bir hayatın benimsenmesinden kaynaklandığını söyledi.

“Özellikle evlerimizde eğlence diye izlediğimiz diziler, aldatmayı, devamında boşanmayı teşvik ediyor ve bunu destekleyen diğer enstrümanlar devreye sokuluyor.” Diyen Musa Apuhan, gayr-i ahlaki TV dizilerinin ailelerde parçalanmışlığa,  saygı ve sevginin tükenmesine, eşler arası tahammülsüzlüğe neden olduğunu söyledi.

Bütün sorunların temelinde inançtan yoksun ve manevi değerlerden kopuk yaşantının olduğunu belirten Apuhan, “Toplumdaki savrulmuşluk ve parçalanmışlık eğitimle, refahla, ekonomik özgürlükle izah edilirse, bu durum beraberinde yeni sıkıntılar doğurur. Biz bütün bunların en temel nedeninin inançtan yoksun ve manevi değerlerden kopuk yaşamaktan kaynaklandığını düşünüyoruz. Eğer siz değer yargılarınızdan ve maneviyatınızdan kopuk yaşarsanız, öncelikle sizdeki namus kavramı zedeleniyor. Namus ve değer yargılarından kopuk yaşayan bir birey, aslında kendi temeline dinamiti koymuş demektir. Parçalanmışlığın ilk başlangıcı olan ahlaksız televizyon dizilerinden sonra eşler arasında başlayan tahammülsüzlük, şiddet, dağılmışlık ve sorumsuzluk en nihayetinde sanal sevgi arayışı ve internet üzerinden ahlaksızlığın ve sorumsuzluğun adına özgürlük deyip, her türlü iğrençliğin ve ahlaksızlığın bataklığına düşme sürecini başlatıyor.” dedi.

“Uyuşturucu yaşının on beşlere düştüğü bir zamanda, bireyden halka, milletten devlete kadar her kişinin ve kesimin bir sorumluluk üstlenmesi gerekmiyor mu?” diye soran Apuhan, toplumda gayrimeşru ilişkilerin, ahlaki yozlaşmanın arttığına dikkat çekerek, devletin ve sivil toplum kuruluşlarının bu konuda çalışmalar yapması gerektiğini belirtti.

Değerlendirmelerinde ebeveynlere seslenerek, uyarılarda bulunan Apuhan, “Özelikle medyanın gücünü elinde bulunduran ve kendi heva ve heveslerini bütün insanlığın üstünde tutan, hiçbir değer yargıları olmayan, bu kâinatın iğrenç vampirlerinin dünyaya yaymış oldukları, insanlığa zararlı fikir ve felsefi akımlardan çocuklarınızı korumaya azami itina gösterin. Sizlerde biliyorsunuz ve görüyorsunuz ki, medyalarıyla bizleri o kadar uyutmuşlar ki, birçoğumuz bizlere aşılanan bu tehlikelerin farkında bile değiliz ve bunların tuzaklarına düşmeye çok müsait durumdayız. Bizlerin birinci görevi, kendimizi ve çocuklarımızı bu tuzaklara karşı bilinçlendirmektir. Burada aklımızı, inancımızı ve değer yargılarımızı devreye sokmalıyız.” diye konuştu.  (Nihat Kanat-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

MÜSLÜMAN’IN VE ÜMMETİN GÜVENLİĞİ (1)

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com