Advert
Advert
Advert

BİRECİK’TE ŞEHİTLER İÇİN KONFERANS DÜZENLENDİ

Şanlıurfa Birecik İlçesindeki Sivil Toplum Kuruluşlarının ortaklaşa düzenlediği "Şehitler Gecesi" Konferansı yapıldı. Araştırmacı - Yazar Ramazan Kayan’ın konuşmacı olduğu konferans Birecik halkı yoğun ilgi gösterdi.

BİRECİK’TE ŞEHİTLER İÇİN KONFERANS DÜZENLENDİ
BİRECİK’TE ŞEHİTLER İÇİN KONFERANS DÜZENLENDİ

 Konferans İmam-Hatip Abdullah Turan’ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Esra Yalçınkaya ilk önce Mavi Marmara şehitlerinin isimleri ile beraber şehide Esma Biltaci ve Yasin Börü'nün de aralarında bulunduğu şehitlerin isimlerini sayarak katılımcılara yoklama aldırdı. Her şehidin isminden sonra katılımcılar "burada" diye seslendiler ve tekbirler getirdiler. Yalçınkaya "Çocuk Dedim Ya", ve Ayşe İmrak ise "Ben Filistinli Çocuk" adlı şiirleri seslendirdiler. 

Şehitlerin Allah katındaki değerlerini ve onların bakara suresinde Yüce Allah’ın buyurduğu gibi "Onlar ölüler değil Allah katında diridirler" ayetinden yola çıkarak onların ölüler olmadığını dirileri diriltmek için manevi ruhlu şehitler olduğunu söyleyen Ramazan Kayan, Şehit Furkan Doğan'ın şehadetini onunla tanışmasını ve yaşadığı bazı anılarını aktardı.

Rol model bir şehitlik çok eskiye gitmeye gerek yok diyen Kayan; Furkan bu asrın Mus'ab'ıdır. Yaşantısıyla şehadetiyle bu asra Mus'ab olmuştur dedi. Gençlere de önemli mesajlar veren Kayan, gençler: "Sizler kendinize Mus'ab olmayı model alırsanız Yüce Allah sizleri de Furkan gibi bu asrın Mus'ab'ları yapar. Yeter ki sizler Yüce Allah'tan samimi bir niyetle bunu isteyin, o zaman Yüce Allah isteğinizi verecektir. Furkan'ın yaşadığı asır sizin yaşadığınız asır, onun yaşadığı hayat sizin hayatınız, onun okuduğu okullar sizin okuduğunuz gibi okullardır. Siz de çok geriye gitmeden eğer bu asrın Mus'ab'ı olmak isterseniz, buyurun! Furkan Doğan'ın hayatına bakın! diyen Ramazan Kayan; ben Furkan'ı tanıdıktan sonra onun hayatını, onun yaşantısını, tüm gençlere anlatmak için okullar ve özellikle gençler öncelikli olmak üzere her yerde onun yaşantısını ve şehadetini anlatma görevini kendim üzerine borç bildim" dedi. 
Konferans şehitler üzerine yazılmış ilahilerin okunması, Ramazan Kayan hocaya plaket takdimi ve kapanış duasıyla son buldu.

Araştırmacı Yazar Ramazan Kayan konuşmacı Şehitler Gecesi Birecik yoğun ilgi Esma Biltaci Yasin Börü Şehit Furkan Doğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı