Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Röportaj ARAPDER hakkında Şükrü Kırboğa ile söyleşi

ARAPDER hakkında Şükrü Kırboğa ile söyleşi

Şanlıurfa’da son zamanlarda adından sıkça söz ettiren sözde değil, özde bir Sivil Toplum Kuruluşu olmaya çalışan ve Kısa adı ARAPDER olan Türkiyeli Araplar Yardımlaşma ve Kültür Derneği Genel Başkanı olan, Sayın Şükrü Kırboğa ile yapmış olduğumuz, röportaj ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

Giriş Tarihi: 20 Ocak 2011 Perşembe 13:34
ARAPDER hakkında Şükrü Kırboğa ile söyleşi
Mehmet Yetim: Sayın Kırboğa Derneğiniz Ne Zaman Kuruldu?
Şükrü Kırboğa: Derneğimiz 25–05–2010 yılında kurulmuş olup Türkiye sınırları içersinde, dernekler kanunlarına göre faaliyetlerine devam eden, Şanlıurfa’da sözde değil, özde çalışmayı kendisini prensip edinen bir dernek olarak kurulmuştur.

Mehmet Yetim: Peki, Neden? ARAPDER
Şükrü Kırboğa: Her ne kadar adımız “ARAPDER” olmasına rağmen, dernek çatısı altında Kürtlerin ve Türklerinde olduğunu ve sadece Arapların üye olmadığı bir dernek olarak söyleyebiliriz.
Ayrıca derneğimizin isminin “ARAPDER” olması insanlarımız sakın ola ki bir milliyetçi söyleme ya da etnik bir yapıya hizmet ettiğimiz sakın sevk etmesin.
Evet, her ne kadar köken olarak Arap’ta olsak, bir yanımızın Kürt diğer, yanımız ise Türk olduğunu belirtmek isterim.
Onun için ismimizden yola çıkarak bizim derneğimizin bir Arap milliyetçiliğini yapmış olduğunu sakın sanmayın zira biz Türklerle Kürtlerle Lazlarla kısacası bu vatan toprakları üzerinde yaşayan bütün etnik gruplarla birlikte 1000 yıldır kardeş olarak yaşadık ve bundan sonrada kardeş olarak yaşayacağımızı belirtelim.


Mehmet Yetim: Derneğinizin Prensipleri Nelerdir?
Şükrü Kırboğa: Türkiye Cumhuriyeti, barındırdığı kültürel zenginlikleri ile tarih boyunca jeopolitik bir kavşak niteliğinde olan Anadolu coğrafyasında kurulmuştur. Bu topraklarda yaratılan en güzel insani değerler bölge kültürel dokusuna kaynaklık ettiği kadar tüm dünyaya da ışık tutmuştur. Çok kültürlü yaşamın dünya ve bölge barışına sunduğu açılımlar insanlığın gelecek yüzyıllarını da şekillendirecektir. ARAPDER, Türkiye Cumhuriyeti'nin çok kültürlü yapısına katkı sunmak isteyen bir sivil toplum örgütüdür. Diye prensiplerini sıralayabilirim.


Mehmet Yetim: Derneğinizin Amaçları Nelerdir?
Şükrü Kırboğa: Derneğimizin en temel amacı Daha güçlü bir Türkiye
a) Çok kültürlü yaşamı zenginlik kabul ederek, “çokluk içinde birlik” anlayışı ile Türkiye toplumunu oluşturan tüm etnik, dini ve mezhepsel gurupların iletişim, diyalog ve birlikte yaşama ülküsünü geliştirmek;
b) Evrensel insan hak ve hürriyetlerine saygılı bir toplum oluşturmak;
c) Bireylerin hiçbir ayrıma tabi tutulmadan hukuksal, siyasal, ekonomik ve kültürel konumunun geliştirilmesi, temel insan hak ve özgürlüklerinden yararlanmasının sağlanması;
d) Kültürel mirasımızın korunması, gelecek kuşaklara taşınması;
e) Ekonomik dağılımın Türkiye'nin tüm bölgelerine eşit ve adil dağıtımının sağlanması;
f) Demokratikleşme yönünde atılan ciddi adımlara katkı sunulması öncelikli amaçlarımızı
Bu şekilde sıralayabiliriz.Mehmet Yetim: Sayın Kırboğa Özellikle Şanlıurfa’da son günlerde meydana gelen arazi ve sulama birliklerindeki yaşanan ve ölümle sonuçlanan olaylar hakkında düşünceleriniz nelerdir?
Şükrü Kırboğa: Gönül isterdi ki Son günlerde Şanlıurfa’da meydana gelen arazi ve sulama birliklerindeki ölümlerle biten ve kan davası sürecine kadar giden bu gibi olayların hiç cereyan etmemesi, ama sizinde bildiğiniz gibi maalesef bu olaylar oluyor ve Biz “ARAPDER” olarak elbette ki bu olayların olmasını hiç istemiyoruz ama insanlarımızın eğitimsiz ve bilinçsiz bir şekilde hareket etmesi, bu olayların yaşanmasına sebep oluyor. Ve bir hiç uğruna canların öldüğü ve istenmeyen bir ihtirastan sonra kan davası meydana geliyor. Biz ARAPDER Derneği olarak bu gibi olayların özellikle bölgemizde artık bir son bulmasını istiyoruz.


Mehmet Yetim: Peki, bu konuda ARAPDER olarak çözüm önerileriniz nelerdir?
Şükrü Kırboğa: Devletimizin bu toprakların bir an önce tapulaştırarak bu bölgede yaşanan bu üzücü olayların olmasına engel olabilir. Ayrıca insanlarımızın eğitimli bir şekilde yetişmeleri, STK’ların etkin bir şekilde hizmet etmeleri ve bu şehirde yaşayan herkesin sağduyulu bir şekilde hareket etmesi gerekir. İnsanlarımızın birbirine karşı daha saygılı daha hoşgörülü davranarak bu gibi istenmeyen olayların yanşamasına engel olabilir düşüncesindeyim.
Ve derneğimizin de temennilerinin de bu yönde olduğunu belirtmek isterim.


Mehmet Yetim: Sanırım derneğiniz en son olarak, iki kan davalı aileyi barıştırdı. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?
Şükrü Kırboğa: Evet, daha önce, Şanlıurfa merkeze bağlı Tepedibi köyünde üç ay önce üç kişinin yaralanmasıyla başlayan kan davasını ARAPDER’in araya girmesiyle son buldu.
Dernek olarak, Tepedibi köyünde üç ay önce yaşanan Biniesed aşireti ve Tamah aşireti mensuplarından Demir ve Ekinci aileleri arasında çıkan kavgada üç kişi ağır yaralanmıştı. Demir ve Ekinci ailelerin arasında bulunan kan davası ARAPDER olarak araya girmesiyle son buldu. Bu İki ailenin bir araya gelmesiyle başlayan barışma töreni iki aile mensuplarının tokalaşarak barışmasıyla neticelendi. Zaten bizimde istediğimiz bu.
Elbette ki bu gibi şeyler güzel şeyler, bizim de dernek olarak her konuda yardımcı olmamız gerekir. Zaten derneğimizin amacının barışa hizmet etmek olduğunu belirtiyoruz.


Mehmet Yetim: Peki, bu çalışmalarınız sadece Arap aşiretleri için mi?
Şükrü Kırboğa: Hayır, hayır kesinlikle öyle bir niyetimiz yok, bilakis bu bölgede yaşayan Türk, Kürt aşiretleri içinde bu gibi çalışmalarda görev alacağımızı ve dernek olarak bu gibi barışı sağlanmak için her zaman hazır olduğumuzu ve dernek olarak elimizden ne geliyorsa bu katkıyı sağlayacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ve Bu amaçlarının Sadece Arap aşiretleri için değil aynı durumda bulunan diğer aşiretler içinde elimizden geldiğince aynı çalışma ve özveri içerisinde olacağımızı belirtmek isterim.

Son olarak Urfa’da bulunan farklı etnik grupların ayrıştırmayı değil, birleştirmeyi amaçlamalarının gerektiğini belirtirim.
Ayrıca Urfa’da farklı etnik grupların olduğunu ve bu etnik grupların farklı dillerde, konuşmalarına rağmen aynı duygu ve düşünceyi taşıdıkları için şimdiye kadar Şanlıurfa’da etnik yapılı bir çatışmanın olmaması burada yaşayan İnsanlarımızın barış içerside yaşamasını bunun göstergesi olarak gösterebiliriz.
Son olarak biz “ARAPDER” olarak sadece Arapların mutluluğu değil, Türkiye’de yaşayan bütün insanlarımızın mutluluğu için hizmet etmek zorunda olduğumuzu ve bu yolda ilerlediğimizi belirtmek isteriz…


Mehmet Yetim: Bize vermiş olduğunuz, değerli bilgilerden dolayı, çok teşekkür ederim…
Şükrü Kırboğa: Bana bu fırsatı verdiğin için ben çok teşekkür ediyor ve çalışmalarınızda başarılar dilerim.


 
www.balıklıgöl.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com