Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Arapça İslam aleminin en güçlü bağıdır"

"Arapça İslam aleminin en güçlü bağıdır"

18 Aralık Dünya Arapça Günü nedeniyle yazılı bir mesaj yayımlayan ARAP-DER, İslam âleminin en güçlü bağı olan Arapçanın öğrenilmesi ve yaygınlaştırılmasının ümmetin birlik ve beraberliğine büyük katkılar sağlayacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2015 Cuma 12:44

Araplarla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ARAP-DER) Başkanı Şükrü Kırboğa, her yıl 18 Aralık’ta kutlanan Dünya Arapça Günü nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı.

Kırboğa mesajında;  Arapçanın öğrenilmesi ve yaygınlaştırılmasının ümmetin birlik ve beraberliğine büyük katkılar sağlayacağını belirtti.

İslam medeniyetinin altın çağının yaşandığı 14. yüzyıla kadar Arapçanın dünyada bilimin ve felsefenin temel dili olduğunu belirten Kırboğa, bu gün yeryüzünde konuşulan en yaygın dillerin arasında yer alan Arapçanın, özellikle halkı Müslüman olan ülkelerin birbirileriyle iletişim kurabilmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Müslüman toplumların gelişmiş batı ülkeleri karşısındaki sosyo-ekonomik geri kalmışlığının temel sebeplerinden birisinin de kendi aralarında yeterli iletişim kuramamaları olduğunu ifade eden Kırboğa, batı emperyalizminin İslam coğrafyasındaki yüzyıllara dayanan hegemonyasının birçok değerin erozyona uğramasına sebep olduğunu bunun da İslam toplumlarına büyük zarar verdiğini söyledi.

Medeniyetlerin kendi değerleri üzerinden yükselip diğer medeniyetler ile eşit şartlarda etkileşime geçerek gelişme gösterebileceğini söyleyen Kırboğa, şöyle devam etti: “Dil ve kültür bu medeniyetin temel taşlarını oluşturur. Bu sebeple medeniyetimizin temel taşlarından olan Arapçanın geniş halk kesimlerince kullanılması tarihsel birikimimiz olan ve şimdilerde uzak kaldığımız bilim ve felsefenin halkın tüm katmanlarınca anlaşılabilir olmasına bağlıdır.”

İslam âleminin en güçlü bağı olan Arapçanın öğrenilmesi ve yaygınlaştırılmasının ümmetin birlik ve beraberliğine büyük katkılar sağlayacağını belirten Kırboğa, bunun geçmişte yaşandığı gibi günümüzde de tüm insanlığa barışın, sevginin ve hoşgörünün en güzelini yaşatacağını söyledi.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com