Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Arap ülkeleri bugün oruçlu- Farklılığın nedeni?

Arap ülkeleri bugün oruçlu- Farklılığın nedeni?

 Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap ülkeleri, hilal görünmediğini belirterek bugün de oruç tutup Çarşamba günü bayram yapacak.

Giriş Tarihi: 5 Temmuz 2016 Salı 05:05
Arap ülkeleri bugün oruçlu- Farklılığın nedeni?

Arap ülkeleri yarın da oruçlu Mısır, Ürdün, Katar, Suudi Arabistan ve Filistin Vakıflar Bakanlığı Hilal Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen basın toplantısında, hilalin görülmemesi nedeniyle Ramazanın 30 güne tamamlanması gerektiği belirtilerek,bayramın Çarşamba günü kutlanacağı duyuruldu.

Aynı şekilde Mısır El Ezher Fetva Kurulu da bayramın Çarşamba günü olduğunu ifade etti.

Ramazan orucunu 30. güne tamamlayacak olan Arap ülkeleri, bayramı da Çarşamba günü yapacak. İslam'da Hilalin görülmesiyle oruca başlanıyor, ay sonunda tekrar Hilal görüldüğünde de bayram başlıyor. Ancak uzun yıllardır tartışmalara neden olan Hilalin görülmesi konusunda bu yıl bir araya gelen İslam ülkeleri takvim birliği konusunda anlaşmışlardı. İslam ülkelerinin, önümüzdeki yıllarda benzeri sorunların bir daha yaşanmaması için beraber haraket etmesi bekleniyor.

 

FARKLILIĞIN NEDENİ

İslam hukukunda esas alınan ay takvimi, ayın ilk günlerinde aldığı hilal konumuna göre belirleniyor. Bu takvime göre, ayların başlangıcı hilalin durumuna bağlı olarak her sene değiştiğinden, İslam fıkhında ayların başlangıcı ve dolayısıyla günlerin tespiti için iki görüş bulunuyor. Ayın başlangıcı için hilali çıplak gözle görme yöntemini tercih edenler ile bilimsel ölçüm ve hesaplamaları esas alan fıkıh otoriteleri arasında, yöntem nedeniyle günlerin belirlenmesinde zaman zaman farklılıklar meydana geliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da silahlı kavga:3 ölü, 4 yaralı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com