Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Arap-Türk yazarlar Ş.Urfada buluştu

Arap-Türk yazarlar Ş.Urfada buluştu

Giriş Tarihi: 13 Şubat 2010 Cumartesi 20:33
Arap-Türk yazarlar Ş.Urfada buluştu

Kasım ayında Lazkiye'de yapılan "Türklerin Gözüyle Araplar" sempozyumunun ikinci ayağı olan "Arapların Gözüyle Türkler" konulu sempozyum Şanlıurfa'da yapılıyor.

Şanlıurfa Valiliği ile Avrasya ve Arap Yazarlar Birliği'nin işbirliği ile düzenlenen ve iki gün sürecek olan sempozyum Belediye Kültür Merkezi'nde başladı.

Sempozyumda açılış konuşması yapan programın ev sahibi Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, komşu ülke Türkiye ve Suriye'nin son yıllarda gelişen ilişkilerine anlattı. İlişkilerin gelişmesinde iki tarafın da memnuniyet duyduğunu belirten Vali Okutan, komşu iki ülkenin ortak menfaatlerine de değindi.

Vali Nuri Okutan, günümüzde toplumlar arası ilişkilerin kültürler üzerinden yürüdüğünü ve geliştiğini ifade ederek, "'Aynı coğrafyada ikili ilişkileri geliştirmeye mecburuz" dedi.

Bazı toplumların ‘Sınıf toplumuna' dayandığını anımsatan Okutan, "Bizim coğrafyada herkesi kucaklayan bir kültür vardır. Bizim bu değerlerin bilinmesi gerekir" dedi.

Okutan, Türkiye ve Suriye gibi aynı coğrafya ve kültürü paylaşan ülkelerin birçok ortak değerlerinin bulunduğunu dikkat çekerek, "Farklılıklarımız koruyarak, farklılıklarımızın farkında olarak, ama farklılıklarımızın bir araya gelmemize engel olmadığını fark ederek hareket etmeliyiz. Ortak değerlerimizi bizi birleştiren değerlerimizi de ortaya çıkarıp, işlemek zorundayız" diye konuştu.

İki toplum arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde kentlerin de önemli rolünün olabileceğini ve bunların da dikkate alınmasının önemine değinen Vali Okutan, Valilik olarak Şanlıurfa'da turizm ve ticarete yönelik hazırladıkları çalışmalarda Gaziantep ve Diyarbakır gibi komşu illerin yanı sıra Rakka'yı, Halep'i ve Kerkük gibi, aynı coğrafyayı paylaşan komşu ülkelerin yakın kentlerini de dikkate aldıklarını bildirdi.

11 – 12 Kasım 2009 tarihlerinde Suriye'nin Lazkiye kentinde düzenlenen "Türklerin Gözüyle Araplar" konulu sempozyuma da katıldığını hatırlatan Vali Okutan, toplumları yakınlaştıran bu tür kültürel etkinliklerin kapsamı ve içeriğini artırarak sürdürmeyi planladıklarını söyledi.

Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Dr. Nidal Kabalan da konuşmasında, dost ve kardeş ülke Türkiye'yle iyi ilişkileri çok önemsediklerine değindi. İki ülkenin dostluk ilişkilerinin tüm Ortadoğu'yu etkilediğini ifade eden Kabalan, iki ülke idarecileri arasındaki dostluğun haklar arasında da aynı şekilde var olduğunu vurgulayarak, "Dolayısıyla bu ilişki sonsuz bir ilişkidir ve artarak devam edeceğini umut ediyoruz" dedi.

Türkiye ve Suriye'nin tarihi ilişkilerine değinen ve iki toplumun bir dönem aynı devletin çatısı altında yaşadığını hatırlatan Kabalan, "Osmanlı bizim de tarihimizdir. Biz Osmanlıyı işgalci bir güç görmedik. Çünkü Osmanlı kimseye ayrım yapmadı" şeklinde konuştu.

Sempozyumun açılışına Vali Nuri Okutan'ın yanı sıra, Suriye'nin Lazkiye Valisi Halil Meşhediye, Hama Valisi Ahmet Şahade Halil, Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Dr. Nida Kabalan, Sudan Ankara Büyükelçisi Omar Haide Abu Zaid, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Deliömeroğlu, Arap Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Hüseyin Cuma'nın katıldı.

Yarın da devam edecek sempozyumda, Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Kabalan, katılımcı yazarlar birliği başkanları ile Türkiye ve Arap ülkelerinde gelen yazar ve akademisyenler, konuya ilişkin gerçekleştirilecek 5 oturumda, konuşma yapacak.

Sempozyum Öncesi Vali Okutan'ı ziyaret ettiler

Bu arada sempozyum öncesinde Suriye'nin Lazkiye Valisi Halil Meşhediye ile Hama Valisi Ahmet Şahade Halil, Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Dr. Nida Kabalan, Sudan Ankara Büyükelçisi Omar Haide Abu Zaid Vali Nuri Okutan'ı makamında ziyaret etti.

Vali Nuri Okutan'ı ziyaretleri sırasında valilik şeref defterini imzalayan heyet, bir süre Vali Okutan ile makamında sohbet etti.

Vali Nuri Okutan heyette bulunanlara Şanlıurfa'yı simgeleyen hediyeler verirken, heyettekiler de Vali Okutan'a kentlerini simgeleyen hediyeler verdi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ!...

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gazetecilerden Siverek Kaymakamı Demirel’e ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com