Advert
Advert
Advert

Applea milyon dolarlık ceza

Applea milyon dolarlık ceza
Applea milyon dolarlık ceza
ABDli bilgisayar şirketi Applea, küçük bir teknoloji şirketinin patentlerini ihlal ettiği iddiasıyla 625,5 milyon dolar para cezası verildi.

Texas eyaletinin Tyler bölgesindeki mahkemede görülen davada jüri geçen hafta Cuma günü, Apple şirketinin, Yale Üniversitesinde bilgisayar bilimleri profesörü David Gelernterin kurduğu Mirror Worlds şirketinin sahibi olduğu üç patent hakkını ihlal ettiğine karar verdi.

Mirror Worlds, Appleın patent haklarından dördünü ihlal ettiğini savunurken, jüri, üç patent hakkının ihlal edildiğini ve her biri için 208,5 milyon dolar para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Patent hakları Appleın Macintosh bilgisayarları, iPod ve iPhonelarında bulunan karekteristik özelliklerini kapsıyor.

Patent hakkı alınan teknolojiler albüm kapaklarından seçim yapılmasını sağlayan Cover Flow menüsü, bilgisayardaki resim, müzik dosyaları, filmler ve belgelerin tarih güncellemesi ile kopyasını alan ve zaman içinde geri giderek istenilen dosyaların geri alınmasını sağlayan Time Machine ile bilgisayar hard diskinde arama yapan Spotlight yazılımından oluşuyor.

Apple şirketi ise davada üç patent hakkının ikisiyle ilgili çözümlenmemiş konular olduğunu gerekçe göstererek, mahkemenin nihai kararını ertelemesi talebinde bulundu.

Mahkeme, Applein itirazını olumlu karşılarsa para cezası 208,5 milyon dolar olacak, ancak üç patent hakkının ihlal edildiğine karar verirse para cezası 625,5 milyon doları bulacak. Bu durumda ise bu karar bir patent hakkı davasında en büyük para cezalarından biri olarak kayıtlara geçecek.


BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!