Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye APO İddialı konuştu

APO İddialı konuştu

Giriş Tarihi: 30 Eylül 2010 Perşembe 22:57
APO İddialı konuştu

Hafta başında avukat sıfatıyla İmralı adasına giderek Abdullah Öcalanla görüşen DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, görüşmenin ayrıntılarını anlattı. İşte Öcalanın söyledikleri...

Abdullah Öcalanın İmralıda Pazartesi günü Aysel Tuğlukla yaptığı görüşmenin ayrıntıları ortaya çıktı.

NTV Haber Müdürü Mete Çubukçunun sorularını yanıtlayan Aysel Tuğlukun verdiği bilgiye göre, Öcalan, Ben burada hükümetle değil, devletle görüşüyorum. Henüz yolun başındayız. Bir yıl içinde bazı hususlar hayata geçirilirse pozitif bir sürece girebiliriz dedi.

Tuğluk, Öcalanın bu sözlerini, Müzakere süreci başladı denemez. Ciddi, ayrıntılı çözüm eksenli görüşmeler yapılıyorşeklinde yorumladı.

Öcalan’ın görüşmeleri iki boyutlu olarak değerlendirdiği, bunlardan ilkinin güvenlik yani PKK ve KCKyle ilgili olduğu ortaya çıktı.

Öcalan, PKK ve KCK beni dinler derken, ikincisi boyut olarak da anayasa ve demokratik haklara vurgu yaptı. Öcalan’ın Bunlar 1 yıl içinde hayata geçerse o zaman pozitif barış sürecine girebiliriz dedi.

Öcalan ayrıca, ateşkesin sürdürülmesi ve görüşmelerin devam etmesinin bu nedenle önemli olduğunu vurguladı.

Aysel Tuğluka göre Öcalan, uzlaşma sağlanmadan PKKlıların sınır ötesine çekilmesine sıcak bakmıyor. Ancak uzlaşılırsa, silahsızlanma ve geri çekilmenin gündeme gelebileceğini söylüyor.

BARIŞIN ŞANSI YÜZDE
Bu çerçevede, barış şansının yüzde 50 olduğunu ifade eden Öcalan, barış şartlarını da kısa vadede askeri-siyasi operasyonların durdurulması, yeni anayasa hazırlığının başlaması ve kendi koşullarının rahatlatılması olarak sıraladı.

Aysel Tuğluk da, önümüzdeki günlerde gelişmelere göre DTK olarak Kandile gidebileceklerini, uzun süreli bir ateşkesin sağlanabileceğini belirtti.

...PKK’YA SİLAH BIRAKTIRIRIM
Öcalanın, eylemsizlik sürerken Hakkarideki son mayın patlamasına da dikkat çektiğini söyleyen Aysel Tuğluk, Öcalanı, Hakkari olayı araştırılsın. PKKnın yaptığı kanıtlanırsa, onlara silah bıraktırırım iddiasında olduğunu vurguladı.

Kaynak: ntvmsnbc

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com