Advert
Advert
Advert

"Antibiyotik kullanımına dikkat"

Ceylanpınar 1 No'lu Aile Sağlık Merkezi etkilileri, Havaların soğuması gribal enfeksiyon türündeki hastalıklarda artış görüldüğüne dikkat çekerek, düzensiz antibiyotik kullanımına karşı uyarıda bulundu.

Havaların soğuması gribal enfeksiyon türündeki hastalıkları da beraberinde getirdi. Gribal Hatalıklara yakalanan vatandaşların bilinçsiz antibiyotik kullandığını belirten, Dr. Said Basın, ” Mevsimsel olarak bugünlerde  üst solunum enfeksiyonları sıklıkla görünmekte bunların büyük çoğunluğu viral olmasına rağmen vatandaşta oluşan kanı, antibiyotik kullanmadan bu hastalığın geçemeyeceği, antibiyotiksiz iyileşilemeyeceği şeklindedir. Atibiyotik ilaç grubu, yerinde ve zamanında kullanıldığında bir çok hastalığı iyi gelen ilaç grubudur. Antibiyotiğin bilinçsiz kullanımının ise,  direnç gelişmesine ve  hastalığın artık kronikleşmesine neden olabilir.  Antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı ülke ekonomimize de büyük bir maliyet getirmektedir.”dedi.

Dr. Basın, “ Üst solunum enfeksiyonundan korunmak için hijyene dikkat etmek lazım. Toplu yerlerde öksürürken veya aksırırken mutlaka ağzın kapatılması gerekiyor. Hastalıklardan korunmanın yolları antibiyotik kullanarak değil, bol sebze ve meyve tüketimiyle hastalıktan korunma yollarına gidilmelidir. Bu hastalıkların çoğu yedi gün içerisinde kendini toparlayan bir hastalık grubudur. Kişi isterse ilaçsız  da tedavi olabiliyor. Üst solunum hastalığında antibiyotikle tedavi olma yoluna giden vatandaşlar, yanlış tedavi yöntemi seçmiş olur.” İfadelerini kullandı. (Mustafa Kaynak- İLKHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır