Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Antep fıstığında 'Yeşil Altın' gübresiyle verim arttırılmak isteniyor

Antep fıstığında 'Yeşil Altın' gübresiyle verim arttırılmak isteniyor

Antep fıstığında kalite ve verimi arttırmak amacıyla özel üretilen 'Yeşil Altın' gübresi hakkında bilgiler veren Şehitkâmil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, bu gübre ile 'yok' yılını 'var' yılına çevirmek istediklerini belirtti.

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2016 Çarşamba 14:48
Antep fıstığında 'Yeşil Altın' gübresiyle verim arttırılmak isteniyor

Gaziantep’in en önemli tarımsal ürünleri arasında yer alan Antep fıstığında verim ve kaliteyi artırmayı hedeflediklerini belirten Şehitkâmil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, 2 bin Antep fıstığı üreticisine 200 ton gübre dağıttıklarını söyledi.

Genetik yapısı nedeniyle bir yıl bol, bir yıl az rekolte veren Antep fıstığında, teknolojiyi de kullanarak ‘yok’ yılını ‘var’ yılına çevirmek istediklerini belirten Yiğit, Antep fıstığında beslenmenin önemli olduğunu bildirdi.

Hazırladıkları ‘Yeşil Altın’ gübresi ile fıstık üretiminin arttırmasının amaçlandığını belirten Yiğit, Antep fıstığı için üretilen gübrenin doğru kullanılması gerektiğini ifade etti.

“Bu gübre sadece Gaziantep fıstığı için üretildi”

Fıstık yetiştiricileri için ‘Yeşil Altın’ diye bir gübre üretildiği bilgisini veren Yiğit, bu gübreden üreticinin haberdar edilmesi gerektiğini belirterek, “Bu anlamda çiftçimize ücretsiz 200 ton gübre sözü verildi. 200 ton gübreyi de biz 7 ilçemizdeki çiftçilere dağıttık. Çiftçimiz bu gübreyi bilsin ve duysun.” dedi.

Bu anlamda Gaziantep’in 7 ilçesinde her çiftçiye 2 torba şeklinde olmak üzere bu gübreyi dağıttıklarını söyleyen Yiğit, “Bu anlamda her köyümüze ulaştık. Bu çiftçilerimize bu gübreyi dağıttık ki, bu yıl farkı görüp çiftçinin kafasında bir sorun kalmasın. Bu gübre gerçekten tanıtımdaki gibi faydalı ise her yıl bu gübreyi kullanırız. Tanıtımda da gübrenin çok faydalı olduğu söylendi.” diye konuştu.

“Verimimizi daha da artırmanın yolunu arıyoruz”

‘Yeşil Altın’ gübresi ile ‘yok’ yılını ‘var’ yılına çevirmek istediklerini belirten Yiğit, “Antep fıstığında bir yıl var, bir yıl yok problemi de ortadan kalkmış olacak. Çiftçilerimiz bu yıl bunu kullandı. Önümüzdeki yıl İnşallah bu gübrenin faydalarını göreceğiz. Bu anlamda Antep fıstığında verimimiz daha da artırmanın yolunu arıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yiğit, “Bu gübrenin kullanım şeklini bütün çiftçilerimize anlattık. Bu gübrenin en doğru bir şekilde kullanılması önemlidir. Antep fıstığına özel bu gübre inşallah faydalı olur. Çiftlilerimiz bu gübreyi kullansınlar. Büyük emekler verilerek üretilmiş bir gübredir.” dedi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da Sade Petrol’dan LPG kampanyası

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com