Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Antep fıstığına özel gübre üretildi

Antep fıstığına özel gübre üretildi

Antep fıstığına verim ve kaliteyi artıracak 'yeşil altın' isimli taban gübresi Gaziantep'te düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2015 Cuma 23:23
Antep fıstığına özel gübre üretildi

Antep fıstığının veriminin artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında düzenlenen 'yeşil altın' gübresini tanıtım toplantısında, Antep fıstığının kent için ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Özel bir otelde düzenlenen toplantıya Ak Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kurum müdürleri ile davetliler ve çiftçiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Antep fıstığının genetik yapısı nedeniyle bir yıl bol, ertesi yıl ise az rekolte verdiğini, teknolojiyi kullanarak yok yılını var yılına çevirmek istediklerini söyledi.

Şahin, "Bu noktada önemli çalışmalar yaptık. Fıstık ağaçlarımızın yaşam süresini artırmak için sayısı giderek azalan erkek fıstık ağaçlarımızın fidelerini toprakla buluşturduk. Bu çalışmaların devamında ise üreticimizi rahatlatmak istedik. Biz de bu ürünün çiftçiler tarafından denenmesi için fıstık üreticilerimize 100'er kilogram gübre vermek için harekete geçtik.” dedi.

Gaziantep genelinde 16 milyon civarında fıstık ağacının bulunduğunu vurgulayan Şahin, 3 milyon civarında da yeni ağaç dikildiğini anımsattı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi ise konuşmasında, bitkilerin beslenmesinin insanların beslenmesiyle benzerlik gösterdiğini, tarımda gübre denilen şeyin aslında bitkiler için beslenme şekli olduğu, o yüzden gübrelemeye önem verilmesi gerektiğini işaret etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise Antep fıstığı ile ilgili genel bilgiler verdi.

Toplantı sonrası çiftçilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e katkılarından dolayı bir de plaket verildi. 

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Vali Tuna'dan Suriyelilere çağrı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com