Advert
Advert
Advert

Antep fıstığına özel gübre üretildi

Antep fıstığına verim ve kaliteyi artıracak 'yeşil altın' isimli taban gübresi Gaziantep'te düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.

Antep fıstığına özel gübre üretildi
Antep fıstığına özel gübre üretildi

Antep fıstığının veriminin artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında düzenlenen 'yeşil altın' gübresini tanıtım toplantısında, Antep fıstığının kent için ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Özel bir otelde düzenlenen toplantıya Ak Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kurum müdürleri ile davetliler ve çiftçiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Antep fıstığının genetik yapısı nedeniyle bir yıl bol, ertesi yıl ise az rekolte verdiğini, teknolojiyi kullanarak yok yılını var yılına çevirmek istediklerini söyledi.

Şahin, "Bu noktada önemli çalışmalar yaptık. Fıstık ağaçlarımızın yaşam süresini artırmak için sayısı giderek azalan erkek fıstık ağaçlarımızın fidelerini toprakla buluşturduk. Bu çalışmaların devamında ise üreticimizi rahatlatmak istedik. Biz de bu ürünün çiftçiler tarafından denenmesi için fıstık üreticilerimize 100'er kilogram gübre vermek için harekete geçtik.” dedi.

Gaziantep genelinde 16 milyon civarında fıstık ağacının bulunduğunu vurgulayan Şahin, 3 milyon civarında da yeni ağaç dikildiğini anımsattı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi ise konuşmasında, bitkilerin beslenmesinin insanların beslenmesiyle benzerlik gösterdiğini, tarımda gübre denilen şeyin aslında bitkiler için beslenme şekli olduğu, o yüzden gübrelemeye önem verilmesi gerektiğini işaret etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise Antep fıstığı ile ilgili genel bilgiler verdi.

Toplantı sonrası çiftçilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e katkılarından dolayı bir de plaket verildi. 

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan'dan sert açıklama:
Erdoğan'dan sert açıklama: "Racon kesilecekse bizzat ben keserim!"
Başkan Çiftçi, Çevik Kuvvet Projesi ile ilgili konuştu
Başkan Çiftçi, Çevik Kuvvet Projesi ile ilgili konuştu