Reklamı Geç
Advert
Advert

Anne sütü bebeği hastalıklardan koruyor

Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini öneren uzmanlar, anne sütünün bebeği her türlü hastalıktan koruduğuna dikkat çekti.

Anne sütü bebeği hastalıklardan koruyor
Anne sütü bebeği hastalıklardan koruyor

1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle açıklama yapan  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, anne sütünün faydalarını anlattı.

Anne sütünün yeterli olduğu nasıl anlaşılır?

Emzirmenin beslenmenin doğal yolu, anne sütünün de bebeğin en ideal besini olduğunu ifade eden Öztürk,  “İlk 48 saat içinde emzirmek sütün yeterliliği açısından önem taşır. Çünkü süt anne emzirdikçe artarak gelmeye devam eder. Anne sütünün besleyici içeriği, sütün dönemine göre, anneden anneye, günden güne ve beslenmeden beslenmeye değişir. Anne sütünün yeterliliği ise göğsünü sıktığında süt gelmesinden, bebeğin düzenli bir şekilde kilo almasından  (ilk 6 ay içinde 150-200gram ya da her ay 600-800 gram kilo) anlaşılır. Bebek günde 5-6 kez altını ıslatıyor ve günde 1-2 kez dışkısını yapıyorsa,  bu  sütün yeterli olduğunu gösterir.” dedi.

Emzirme süresi ne kadar olmalı?

Bebeğin bir öğünde alacağı sütün  yüzde 50’sini ilk 1-2 dakikada, yüzde 90’ını ise ilk 5 dakikada emdiğini dile getiren Öztürk, “Ortalama emzirme süresi 15-30 dakika arasında olmalı. Bu nedenle bebeği devamlı ve saatlerce emzirmek yerine, en az 15 dakikalık aralarla emzirmek en sağlıklı olanıdır. Bebek sabit zaman aralıkları ile değil, o istedikçe emzirmeye çalışılmalı. Bu süre 30 dakika ile 3 saat arasında değişmekte olup, beslenme aralıklarının ilk ay için 3 saati aşmamasına özen gösterilmeli. Daha sonra ki aylarda, bu süre bebeğin isteğine göre uzar.” ifadelerini kullandı.

Anne sütünün faydaları neler?

Bebeğin ilk 6 ayında tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilen tek doğal besinin anne sütü olduğunu anlatan Öztürk, anne sütünün faydalarını söyle sıraladı: “Bebeğin yaşına ve fizyolojik özelliklerine göre değişme özelliği gösterebilen en uygun besleyicidir. Sterildir, her ortamda verilebilir. Alerjen değildir, anne sütü alan bebeklerde alerjik hastalıkların görülme sıklığı düşüktür. Anne sütü alan bebeklerde ileriki yaşlarda obezite ve koroner kalp hastalıkları daha az görülür.  Bebeği hastalıklardan koruyan birçok madde içerir. Annede meme kanseri görülme riskini azaltır.” (Zeki Aras –İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit Hüseyin Koroç son yolculuğuna uğurlandı
Şehit Hüseyin Koroç son yolculuğuna uğurlandı
Şanlıurfalılar 16 Nisan’ın öneminin farkında
Şanlıurfalılar 16 Nisan’ın öneminin farkında