Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık "Anne için en sağlıklı olanı normal doğumdur"

"Anne için en sağlıklı olanı normal doğumdur"

Normal doğumun anne adayları için daha sağlıklı olduğuna dikkat çeken Mersin Halk Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Türkiye'de sezaryen ile yapılan doğum oranlarının dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 12 Eylül 2014 Cuma 13:26

Mersin Halk Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde 2013 yılı verilerine göre sezaryenli doğum oranlarının yüzde 39, üniversite hastanelerinde yüzde 63, özel hastanelerde ise yüzde 81 olduğu, istatistiklerin dikkate alınması halinde özel ve üniversite hastanelerinde sezaryenli doğum oranlarının yüksek olduğunun görüldüğünü ifade etti.

Sezaryenin aslında doğum şekillerinden birisi olmadığını vurgulayan Kemik, “Doğum tektir, o da normal doğumdur. Sezaryen, doğumun mümkün olmadığı durumlarda veya anne ile bebeğin risk altında olduğu durumlarda anne ile bebek sağlığını korumak için yapılan bir ameliyatla bebeğin anne karnından çıkartılmasıdır. Yani sezaryen doğum değil bir ameliyattır” dedi.

Sezaryenli doğumun dünya ortalaması yüzde 15 iken 2013 yılı Türkiye ortalamasının yüzde 48 olduğu, Mersin’de ise yüzde 58 olduğunu söyleyen Kemik, “Sezaryenle doğumda artış yaşanmasının sebepleri arasında anne adaylarının doğum ile ilgili endişeleri ve korkuları nedeniyle sezaryen yönünde taleplerinin olduğu düşünülmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Kemik, açıklamasında normal doğumun faydalarını ise şu şekilde sıraladı; “Normal doğum, doğum sonu depresyonunu azaltır. Normal doğumda anne daha çabuk kilo verir. Sezeryanla doğan bebeklerin ileriki hayatlarında obez olma riskleri çok daha fazladır. Normal doğumda sezaryene göre ‘doğum sırasında anne ölüm oranı’ daha azdır. Normal doğumda doğum sonrası enfeksiyon ve kanama görülme riski daha azdır. Normal doğum yapan annenin doğum sonrasında ağrı şikâyeti sezaryene göre çok azdır. Doğal doğumda, kendi kendine işleyen bir kimyasal mekanizma vardır. Vücut; ağrı kesicisini, sakinleştiricisini bile kendisi salgılar. Normal doğum isminden de anlaşıldığı gibi doğumun normal ve doğal şeklidir. Bu nedenle de anne ve bebek açısından en sağlıklı olanıdır.” (Osman Öksüz-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com