Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya ANKARA-WASHİNGTON HATTI GERİLEBİLİR

ANKARA-WASHİNGTON HATTI GERİLEBİLİR

Giriş Tarihi: 9 Haziran 2010 Çarşamba 11:02
ANKARA-WASHİNGTON HATTI GERİLEBİLİR

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İran'ın nükleer faaliyetleri karşısında hazırlanan yeni yaptırım taslağını bugün saat 17.00'de oylamaya hazırlanıyor.

Nükleer takas anlaşmasıyla İran'ı müzakere masasına çekmek için yeni bir fırsat doğduğunu savunan geçici üyeler Türkiye ve Brezilya, taslağa sıcak bakmıyor.

Washington ile Ankara arasındaki ilişkilerin geçen hafta İsrail'in Gazze'ye yardım gemisine saldırısında dokuz kişinin ölmesi nedeniyle gerildiğini yazan Financial Times (FT), asıl gerilimin bugün yaşanacağını belirtiyor.

FT'nin haberine göre, ABD'li yetkililer, yaptırım taslağı konusunda Ankara'nın en fazla çekimser oy kullanmasını bekleyebileceklerini söylüyor ama bu bile Washington'un İran karşısında uluslararası bir söz birliğinin altını çizme çabasını zorlaştıracaktır.

Türkiye ile böylesine kritik bir konuda ihtilaf yaşanması ise Obama'nın geçen yılki ifadesiyle "model bir ortaklığa" darbe vurabilir.

O zamandan bu yana ABD Başbakan Erdoğan'ın güzergâhından rahatsız. İran'la ilişkileri güçlendiren Erdoğan, bu ülkenin ABD dış politikasına ilişkin bazı görüşlerini de aksettirdi. Erdoğan, Amerikan karşıtlığının Pakistan'la kıyaslanacak hale geldiği bir ülkeye liderlik ediyor.

Ancak Amerika'nın eski güvenlik danışmanlarından Zbigniew Brzezinski ise genel anlamda bölgede Türkiye'nin daha aktif bir rol oynamasının, son derece yapıcı olabileceği yorumunu yaptı.

 

BBC TÜRKÇE

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com