Advert
Advert
Advert

ANKA, göklere çıkmaya hazır

ANKA, göklere çıkmaya hazır
ANKA, göklere çıkmaya hazır

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Strateji Planlama ve Endüstriyel İş Birliği Başkanı Yılmaz Güldoğan, şimdilik askeri savunma amacına hizmet eden insansız hava aracının gelecekte orman yangınlarını takip gibi sivil alanlar için de kullanılacağını söyledi.Cihan Haber Ajansına açıklama yapan Başkan Yılmaz Güldoğan, dünyada insansız hava araçlarının önem kazandığını belirterek, Türkiyenin gururu olan orta irtifa uzun süre havada kalabilen insansız hava aracı ANKAyı tamamen özgün olarak üretmenin gururunu yaşadıklarını anlattı.

Güldoğan, fuarda maketi sergilenen ANKAnın çok üstün özellikli olduğunu ifade ederek, İnsansız hava araçlarını; ABD (Predator) İsrail (Heron), Türkiye (ANKA) gibi şu anda sadece birkaç ülke özgün olarak üretilebiliyor. ANKA çok üstün özelliklere sahip. 24 saat havada kalabiliyor.

Her türlü hava koşullarında gece-gündüz uçabiliyor. Ayrıca 30 bin feete kadar çıkabiliyor. Bundan iki ay önce fabrika çıkışını gerçekleştirdik. Şu anda da yer testleri devam ediyor. Ekim ayı sonunda ilk test uçuşunu planlıyoruz. dedi.

ANKA DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK

TUSAŞın üst düzey yöneticisi, Türkiyenin yanı sıra dünyada da insansız hava araçlarına ilginin arttığını tekrarlayarak, İnsansız hava aracını şu anda askeri keşif, istihbarat, gözetleme amacıyla geliştirdik. Üzerinde bir gece görüş sistemi ve altında da radarı var. Uçuş testlerini tamamladıktan sonra 2011 yılı sonunda tamamen operasyonel bir şekilde kullanıma hazır hale gelecek. Ancak dünyada insansız hava araçlarına talepler oluşmaya başladı. Özellikle orman yangınlarına karşı gözetleme tedbiri olarak. Diğer başka sivil alanlarda da gelecekte büyük bir kullanım olacağını düşünüyoruz. izahını yaptı.

İnsansız hava araçlarını; küçük, mini, orta, taktik ve büyük olarak sınıflayan Yılmaz Güldoğan, ANKAnın en üst sınıfta yer aldığını söyledi.

Güldoğan, tasarımı, görev bilgisayarı ve yazılımına kadar tamamen milli olan ANKAnın kullanıma verilmesiyle Türkiyenin dışa bağımlılığının büyük ölçüde azaltabileceğini düşündüklerini vurguladı. Bu arada Kanada orman yangınlarını önlemek için insansız hava aracı denemelerini sürdürüyor.

ANKANIN ÖZELLİKLERİ

Türkiyenin insansız hava aracı ANKA; Uzaktan Görüntü Terminali, Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Taşınabilir Görüntü Kıymetlendirilme Sestemi, Otomotik İniş-Kalkış Sistemi ve Jeneratör ekipmanlarıyla bağlantılı Türk Özgün İnsansız Hava Aracı Sistemi (TİKA) adı altında hizmet verecek.

Ortalama 30 bin feete tırmanabilen ANKAnın boyu 8, kanat genişliği 17.3, yüksekliği 3.4 metre. Maksimum kalkış ağırlığı bin 600 kilo olan araç, 24 saat havada kalabiliyor. ANKAnın haberleşme menzili 200 kilometre, saatteki seyir hızı ise 110 kilometre.


CİHAN


Etiketler:  TUSAŞ İHA ANKA İnsansız Hava Aracı 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü