Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 'Anız yakılmasına karşı denetimler arttırılsın'

'Anız yakılmasına karşı denetimler arttırılsın'

Çevre Mühendisleri Odası Adana Şubesi, anız yakılmasının önüne geçilmesi için denetimlerin arttırılması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 2 Eylül 2015 Çarşamba 13:17
'Anız yakılmasına karşı denetimler arttırılsın'

Adana’da yapılan tüm uyarılara rağmen anızların yakılmaya devam ettiğini vurgulayan Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, bunun önüne geçilmesi için denetimlerin arttırılmasını istedi.

Adana ve komşu illerde sıkça görülen anız yangınları sonucu yaşanan olumsuzluklara dikkat çeken Doğan, “Bu yıl da saatlerce süren yangınların oluşturduğu dumanlar hava kirliliğine neden olmuş, rüzgârla birlikte yerleşim alanlarına kadar ulaşarak, çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilemiştir. Toprak yüzeyinde yüksek derecede sıcaklık meydana getiren yangınlar, toprağın içerisinde mikrobiyolojik canlıların azalarak doğal dengenin bozulmasına, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak bozulan yapısı nedeniyle veriminin düşmesine, organik madde içeriği azalan toprağın su tutma kapasitesinin düşmesine, erozyona uğramasına ve kuraklığa sebebiyet vermektedir. Ayrıca anız yangınları ormanlık alanlara taşarak zaten yetersiz olan ormanlık alanların zarar görmesine neden olmuştur.”dedi.

Çevre Mühendisleri Odası olarak yaptıkları uyarılara rağmen bunun dikkate alınmadığını ifade eden Doğan, bu konuda denetimlerin ve cezaların arttırılması gerektiğini söyledi. Doğan “Anız yangınları konusunda izleme ve denetleme yetkisine sahip kurumların denetimlerini artırması gerekmektedir. Denetimlerin ve cezai işlemlerin anızların yakılmaması doğrultusunda uygulanması ve hat safhalara ulaşan doğanın tahribinin önüne geçilmelidir” ifadelerini kullandı.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Referandum'da ‘Evet’ rekoru beklenen iller belirlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com