Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Anız yakanlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Anız yakanlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Batman Barosu, anız yakanlar hakkında Batman ve Bismil Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulundu.

Giriş Tarihi: 15 Eylül 2014 Pazartesi 16:57
Anız yakanlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Batman Barosu Başkanlığı, toplum hayatını hiçe sayarak anız yakan kişiler hakkında Batman ve Bismil Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulundu.

Batman Barosu Başkanlığından yapılan açıklamada, “Her yıl hasat mevsimi ile birlikte toplum hayatını hiçe sayarak ve sadece ekonomik çıkarlarını düşünerek anız yakanlar hakkında çevrenin kasten kirletilmesi ve genel güvenliğin tehlikeye sokulması suçları işledikleri gerekçesiyle Batman ve Bismil Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu.” denildi. 

Açıklamada, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması” üst başlıklı 170. maddesine göre; “Kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda; Yangın çıkaran kişilerin altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı düzenlenmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Yine Anız yakılan yerde oluşan dumanlar nedeniyle trafik güvenliği ile vatandaşların can ve mal emniyetinin tehlikeye düşmekte olduğu belirtilen açıklamada, “Çevrenin kasten kirletilmesi dışında oluşan bu tehlikelerin de Türk Ceza Kanunu açısından suç teşkil ettiği sabittir. Tarla sahibinin dışında bir kimsenin tarlayı yakmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu ve yakma fiilini gerçekleştirenler tespit edilemese dahi yakma fiilinden olumlu etkilenen tarla sahibinin yakma fiilinde sorumluluğunun olduğu tartışmasız olduğu belirtilmiştir.” denildi.

Ayrıca suç duyurusunda bulunmak isteyenlerin, örnek dilekçeleri Baro Başkanlığından ve mahalle muhtarlıklarından temin edilebileceği belirtildi. (Veysi Rüzgar-İLKHA)
 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

227 hakim ve savcının ihraç edildi-İşte ihraç edilenlerin isim listesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com