Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Anadilde eğitim istiyoruz"

"Anadilde eğitim istiyoruz"

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2011 Pazartesi 14:48

“Anadilde eğitim istiyoruz”

İstanbul'da bir grup Çerkes bir araya gelerek, “anadilde eğitim istiyoruz” mitingi yaptı.

 

88 yıl sonra 12 Mart'ta Ankara'da yaptıkları miting ile ilk kez alanlara
çıkan Çerkesler, dün de İstanbul'da “anadilde eğitim istiyoruz” gösterisi yaptı.

Talepleri konusunda biran önce harekete geçilmesi için İstanbul'da Kadıköy İskele Meydanı'nda Çerkez Hakları İnisiyatifi öncülüğünde dün bir miting organize eden yaklaşık 2 bine yakın Çerkes, miting için Kadıköy Et Balık Kurumu önünde bir araya geldi.

Mitingde "Anadil onurdur, onuruna sahip", "Anadolu daha kaç dile mezar olacak", "Demokratik Türkiye için, asimilasyona hayır", "Anadilim onurum, savaşırım, korurum" pankartları açıldı.

Çerkesler "Çerkesçe anadilimi istiyorum", "Eğitme sistemi eritme kazanı", "Anadilde eğitim istiyoruz" sloganları attı.

Yürüyüşün ardından İskele Meydanı'na varılmasıyla birlikte Çerkez Hakları İnisiyatifi Sözcüsü Meretuko Kenan Kaplan, Çerkesler olarak taleplerini içeren basın metnini okudu. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bugüne kadar geçen 88 yıllık sürede inkar, sürgün, ihanet, aşağılama, dışlama ve asimilasyon yaşandığını ileri sürerek, bu sistemin "günah galerisine" dönüştüğünü savunan Kaplan, bu zaman zarfında imparatorluktan intikal eden tüm farklılıkların ya yok sayıldığını ya da yok edildiğini ileri sürdü. 

'LÜTUF İSTEMİYORUZ'
Kaplan'ın Türkçe yaptığı konuşma daha sonra Çerkesçe de okundu. Kaplan'ın konuşmasının ardından Çerkeslerin önemli sanatçılarından olan Kube Nurhan Fidan, mitingde sahne aldı. Söylediği Çerkesçe şarkılar ile meydanı hareketlendiren Fidan, 'Çaw Bella' Şarıksını da yine meydanda bulunanlarla birlikte hep bir ağızdan Çerkesçe seslendirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

MÜSLÜMAN’IN VE ÜMMETİN GÜVENLİĞİ (1)

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com