Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Anadilde eğitim hakkı ve özür dilenme zamanı gelmedi mi artık?

Anadilde eğitim hakkı ve özür dilenme zamanı gelmedi mi artık?

"Dilim dilim anadilim" başlığıyla yazan yazar Meryem Gayberi bakın neler yazdı:

Giriş Tarihi: 31 Mayıs 2012 Perşembe 15:58
Anadilde eğitim hakkı ve özür dilenme zamanı gelmedi mi artık?
"20 milyon insanın konuştuğu bir dilden bahsediyoruz. Ve yıllarca yasaklanan bir dil bu. Unutmayın ki bu dilin müziği, ninnileri, ağıtları bile yasaklandı. Ve anadilde eğitim hakkı verilerek bu dilden özür dilenme zamanı gelmedi mi artık?"

Türkiye’de AK Parti Hükümetine kadar sağ, sol veya koalisyonla oluşan hiçbir iktidarın cesaret edemediği konulara el atılmadı mı?

Herkes elini vicdanına koyup da konuşsun. Örneğin darbecierin artık hesap verebilecekleri, mahkemeye çıkarılıp sorgulanabilecekleri korkusu taşımaları az bir şey midir?

Cunta özlemleri ile darbe senaryolarını binlerce sayfalık günlüklere dökenlerin, ifadevermek için dahi mahkemeye gitmeye tenezzül etmez iken, şimdi hukuk karşısında savunma pozisyonu alması hiç mi anlam ifade etmiyor?

Dersim’de yapılan devlet zulmünden dolayı 75 yıl sonra bir iktidarın Dersimlilerden özür dilemesi,

MGK’nın sivilleşmesi,

TRT Şeş’in açılması veya Kürtçe Enstitülerin kurulması,

Kürt Açılımı gibi demokratikleşme yolunda atılan adımlar,

Allahaşkına tamamen önemsiz veya güncel politik polemiklere kurban edilecek kadar basit şeyler midir?

Daha önce konuşulması bile yasak olan, bu konuları konuştukları için anında “vatan haini” ilan edilenleri ne de çabuk unutttuk!

Zaten bunları birlikte yaşadık beraber geçtik bu süreçlerden.

Lakin aşamadığımız büyük bir sorun var hala ortada.

Ve o sorun nedense bir türlü çözülemiyor. Çözdürtmek istemeyenlerin de yardımıyla çözülemeyen derdimizin adı: Kürt sorunu!

İçeride ve dışarıda bu yarayı kaşıyarak dünyaları yönetenlerin varlığını hepimiz iyi biliyoruz. Kardeşçe halledebileceğimiz bir meramımızı, yıllar içinde maalesef resmen kördüğüme çevirmişiz.

Önceki gün bindiğim takside, şoför amca ile tam da bu derdimizi deşen bir muhabbete girdik. Güneydoğulu bir Kürt olan amca, 2 oğlunun da oldukça iyi üniversitelerde okuduğunu ve 3 dil bildiklerini gurur duyarak anlatıyordu. “4’üncü dili de öğrenecekler inşallah. Kime ne zarar gelmiş dil öğrenmekten, öğretmekten ki? “ dedi.

Daha sonra da, “Bak kızım bizim partimiz (BDP’den bahsediyor) olduğu halde ben Ak Parti’ye oy verdim. Neden verdim? Çünkü Başbakan’ın ağzından hep “Allah” kelimesini duyuyorum ve yaptığı işlere bakıyorum. Ama bizim BDP’lilerden bir gün bile Allah lafını duymadım. Fakat Başbakan’a kızıyorum son günlerde. Uludere meselesinde özür dilemeliydi çünkü. Biz Başbakanımızın Uludere için çok üzüldüğünü, Uludere’ye gelen Emine hanımın içinin yandığını da biliyoruz ama keşke özür dilenseydi” dedi.

Amca şöyle devam etti: “Bir de herkes anlasın artık. Allah’ın bize verdiği anadlimizde eğitim istiyoruz. Kullar niye gocunuyor ki? Anadilimizde eğitimi versinler, dilleri Allah yaratmış. Bizim Başbakanımız Müslüman adam bilir bunları. Ona kalsa anadilde eğitim hakkını vereceğinden de eminiz ama ortalığı karıştıranlar var.” dedi

Taksiden inince amcanın “dilleri Allah yaratmış” cümlesi vardı aklımda. Evet bu ülkede 20 milyona yakın insan Kürtçe konuşuyor ve TRT Şeş açıldığında bu devlet ne zarar gördü? Neden anadilde eğitim vermesin ki. Kürtlere anadilde eğitim hakkı verilirse bu devlet ne zarar görecek ki?

Bazıları diyor ki Kürtçe’nin birkaç lehçesi var hangisinde verilecek, Kürtlere anadilde eğitim hakkı verilirse diğerleri de ister vs vs.. Aynı argümanlar TRT Şeş açılırken de ileri sürülmüştü.

20 milyon insanın konuştuğu bir dilden bahsediyoruz. Ve yıllarca yasaklanan bir dil bu. Unutmayın ki bu dilin müziği, ninnileri, ağıtları bile yasaklandı. Ve anadilde eğitim hakkı verilerek bu dilden özür dilenme zamanı gelmedi mi artık?
Meryem Gayberi / Platinhaber

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com