Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Amazonlar Sular Altında Kalmayacak

Amazonlar Sular Altında Kalmayacak

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2010 Cumartesi 00:02
Amazonlar Sular Altında Kalmayacak


 

 Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Selami Yıldız yapmış olduğu açıklamada, Halepli Bahçe de bulunan savaşan amazon kraliçelerinin bulunmuş olduğu kazı alanı artık sular altında kalmayacak dedi.

 

“Şanlıurfa Halepli Bahçede yapılan arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkan savaşçı amazon kadınları mozaiği ve figürleri kış ayında sular altında kalmaktan kurtarılacak.

 

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Selamı Yıldız, Halepli Bahçede kış ayı gelmeden Dünyanın en kıymetli mozaiklerin zarar görmemesi için üstünün örtündüğünü belirtti. Halepli Bahçede 2007 yılında yapılan kazılarda dünyanın en eski mozaikleri kazı çalışmalarında ortaya çıkarılmıştı.

Kış mevsimindeki yağışlardan ve çevrede kanalizasyon sularının taşarak Halepli Bahçesine akmasından dolayı mozaikler sular altında kalmıştı. Yaklaşan kış mevsimi ile birlikte mozaiklerin tekrar sular altında kalmaması için

 

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı, Kültür ve Turizm Müdürü Selamı Yıldız amazon kraliçelerinin resmedilmiş ilk mozaiklerinin sular altında kalmasından korunması için çalışma başlattıklarını söyledi.

 

Özellikli geçen senelerde yaşanan sel felaketinden sonra büyük bir oranda etkilenen kazı alanı, bu yıl kış mevsiminin geç gelmesi ile üzeri çadır branda ile kapatılarak yaşanacak olan, bu tür üzüntü verici olayların önüne geçecek olmasıdır.

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com