Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim "Amacımız Sason çileğini tanıtmak"

"Amacımız Sason çileğini tanıtmak"

Yıllık verimi yaklaşık 3 ton olan Sason çileğinin piyasada tanınması amacıyla Batman'ın Sason ilçesinde Çilek Birliği kurulması için İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürlüğüne başvuruda bulunuldu.

Giriş Tarihi: 17 Eylül 2014 Çarşamba 11:08

Yaklaşık bin dönüm üzerinde çilek üretimi yapılan Sason’da çileğin daha iyi tanıtılması amacıyla Sason Çilek Birliği kurulması için İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürlüğüne başvuruda bulunuldu.

Kurulacak olan Sason Çilek Birliği’nin Başkanı Mahmut Doğan, Batman’ın Sason ilçesinde çiftçilerin daha önce geçimini tütünle sağlarken şimdi ise ürettiği çilek ile tanındığını söyledi.

Sason’da yaklaşık bin dönüm üzerinde çilek üretiminin yapıldığını ve yıllık veriminin 3 ton civarında olduğunu dile getiren Doğan, amaçlarının Sason çileğini piyasada tanıtmak ve gerekirse yurtdışına dahi ihraç etmek olduğunu kaydetti.

Çileklerinin organik olduğunu belirten Doğan, “Sason ilçemiz önce tütünle ama şuanda çilekle tanındı. Oradaki çiftçilerimiz genel olarak çilek ekiyorlar. Şuanda yaklaşık bin dönüme yakın çilek bahçemiz kuruludur. Çileğimiz Güneydoğu’nun tamamından daha güzel üretiliyor. Yalnız bu çileği pazarlamakta zorluk çekiyoruz. Bu sıkıntıyı gidermek için birlik kurmamız gerekiyordu. Sason Çilek Birliği kurulması için İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürlüğüne başvuruda bulunduk. Birliğimiz kurulunca çileği daha çok yaygınlaştırır, güçlendirir ve çileğimizi piyasaya süreriz. Özellikle Türkiye’nin her iline ve hatta yurtdışına dahi çilek piyasamızı sürmek istiyoruz. Çileğimizin kilosu ise 1,5-2 TL’dir.” dedi.

Doğan,ayrıca hem devletin ve hem de halkın desteğini beklediklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan Sason çileğinin bölgeye yıllık ekonomik katkısının 6-7 milyon TL olduğu belirtiliyor. (M.Fatih Akgül-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com