Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Alzheimer hastalığının erken teşhisi göz muayenesinde

Alzheimer hastalığının erken teşhisi göz muayenesinde

Bulaşıcılığı tartışılan Alzheimer'a Göz Muayenesiyle 15 yıl öncesinden erken teşhis mümkün olduğunu belirten uzmanlar, Alzheimer hastalığında erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 19 Eylül 2015 Cumartesi 15:42
Alzheimer hastalığının erken teşhisi göz muayenesinde

Yapılan son bilimsel araştırmalar Alzheimer hastalığının kan nakli, beyin ameliyatı ve kanal tedavisi gibi invaziv diş operasyonlarıyla insandan insana geçme olasılığını ortaya koymuş, hastalığın Alzheimer tohumları olarak bilinen prionlar vasıtasıyla insandan insana geçebildiğini ortaya koymuştu.

İnsanların 40 yıla varan kuluçka süresi nedeniyle hastalığa yakalandığını anlayamayabileceğini ifade eden uzmanlar, Alzheimer hastalığında erken teşhisin önemine dikkat çekti.

İki ayrı tomografi cihazıyla gerçekleştirdiği ve takriben 5 dakika süren bir göz muayenesiyle Alzheimer hastalığını 10-15 yıl kadar öncesinden teşhis etmenin mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Hamdi Er son olarak İngiltere’deki Nature dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarıyla ortaya çıkan “Alzheimer bulaşıcı olabilir” hipotezi, gözleri tekrardan erken teşhise ve erken teşhisin önemine çevirdiğini belirtti.

Alzheimer’ın belli bir evreye gelmeden beyinden teşhis edilmesinin zor olduğunu belirten uzmanlar, hastalığın kuluçka süresininse 40 yıl gibi uzun bir süre olduğunu vurguluyor.

Göz alanında gerçekleştirdiği başarılı vaka ameliyatları ve araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Hamdi Er, özellikle hastalığın bulaşıcı olabilir hipoteziyle birlikte zaten önemli olan erken teşhisin çok daha büyük önem taşır hale geldiğini belirtti.

“Beyinden erken teşhis zor ama gözde mümkün”

Alzheimer’ın belli bir seviyeye gelmeden beyinden teşhis edilmesinin zor olduğunu söyleyen Prof. Er, yaklaşık olarak 5 dakika süren bir retina taramasıyla Alzheimer’ın 10-15 yıl gibi uzun süre öncesinden teşhis edilebileceğini belirtti. Her hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da erken teşhisin hasta ve hasta yakınları için büyük önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Er, “ İleri evrede etkisiz kalan ilaç tedavisi, erken teşhisle mümkün hale gelebiliyor.” diyor.

“Alzheimer plakları erken tanıda görünür hale geliyor!”

Prof. Dr. Hamdi Er, gözde, beta amiloid plaklarını, tau iplikçikleri" (Merkezi sinir sistemi hücrelerinde bulunuyor) ve "alpha-synuclein" proteinlerini taradıklarını söyleyerek, bu üçlünün görüntülemesinin Alzheimer hastalığının varlığını kesin olarak gösterdiğini söyledi.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com