Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Almanya'da 'sünnet' için şoke eden karar!

Almanya'da 'sünnet' için şoke eden karar!

Müslüman bir çocuğu sünnet eden doktora şok ceza! Mahkeme doktoru 'adama yaralamk' suçundan mahkum etti.

Giriş Tarihi: 27 Haziran 2012 Çarşamba 08:35
Almanya'da 'sünnet' için şoke eden karar!
Almanya'nın Köln Eyalet Mahkemesi, dini nedenlerden ötürü sünnetin "adam yaralamak" suçunu teşkil ettiğini belirterek, bir çocuğu sünnet eden doktoru mahkûm etti. Mahkeme kararında, "Ne ebeveyn hakkı ne de anayasal güvence altında olan din özgürlüğü, böyle bir ameliyata gerekçe olamaz" dedi. Sünnetin yaralama suçu kapsamına girdiği için yasa dışı olduğuna hükmeden mahkeme, sünnetin ancak tıbbi gereklilik söz konusu olduğunda yapılmasının yasa dışı olmayacağına hükmetti. Karar, Köln'de Müslüman bir doktorun, 4 yaşındaki bir çocuğu sünnet etmesi ve ardından çocuğun iki gün sonra kanama nedeniyle hastaneye kaldırılması üzerine gelişen olayla başladı. Savcının doktor hakkındaki soruşturmasından sonra açılan davada mahkeme doktorun eylemini, "vücutta ağır ve giderilmesi mümkün olmayan bir tahribat" olarak değerlendirdi.

TOP ANAYASA MAHKEMESİ'NDE

Bu karardan sonra Almanya'nın değişik şehirlerinde buna benzer kararlar alınması ve ardından da konunun Anayasa Mahkemesi'ne taşınması bekleniyor. Bu durumda son sözü, Anayasa Mahkemesi söylemiş olacak. Müslüman ve Yahudi kuruluşlar ise sünnetin cezalandırılmasına sert şekilde karşı çıkıyor. Örgütler böyle bir yasağı "din özgürlüğüne müdahale" olarak yorumluyor. İlk davada Köln Sulh Mahkemesi de sünnetin İslamiyet inancında yeri olduğu ve sünneti ailenin rızasıyla yaptığı gerekçesiyle doktoru serbest bırakma kararı almış, dava temyize gitmişti. Almanya'da doktorlar hukuki bir zemin olmaksızın ve tıbbi neden bulunmadan çocukları dini vecibeler gereği sünnet ediyordu. Bir sorun yaşanması halinde ise "Dini bir sünnetin suç olduğundan haberim yoktu" diyerek sorumluluktan kurtuluyordu. Bu karar ile birlikte doktorların bu açıklaması geçerliliğini yitirmiş olacak.

Sabah
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

MÜSLÜMAN’IN VE ÜMMETİN GÜVENLİĞİ (1)

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com