Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Almanya ile Türkiye arasında vize müjdesi

Almanya ile Türkiye arasında vize müjdesi

Giriş Tarihi: 31 Mart 2010 Çarşamba 06:14
Almanya ile Türkiye arasında vize müjdesi

Almanya Başkbakanı Angela Merkel, uzun süreli vize için olumlu yaklaştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel,"Geri iade anlaşması çerçevesinde de bir düzenlemeye gitmemiz gerekiyor. İşadamları, öğrenciler ve sanatçılar için uzun süreli vize verilmesi düşünülebilir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen Türk-Alman İş Forumu'na katıldı. Forumda konuşan Merkel, Türk-Alman ekonomik ilişkilerinde sağlam bir temel olduğunu söyledi.

Merkel, "Türkiye ile Almanya olarak ortaklaşa yaşama geçirmek istediğimiz Türk Alman Üniversitesi. Bu üniversite, eğitim alanındaki faaliyetlerimizin nasıl birbirine yaklaşabileceği ve iş birliğini nasıl geliştirebileceğimizin bir örneği. İki ülkenin ekonomi sektörleri birbirlerini çok iyi şekilde tamamlıyor. Bir çok alanda iç içe çalışıyoruz" dedi.

Vize konusunda açıklamalarda bulunan Angela Merkel, vize konusunun, AB ile Türkiye'nin müzakere süreci çerçevesinde önemli bir konu olduğunu söyledi. Merkel, "Türkiye'nin dış sınırları itibariyle güvenliği çok daha iyi bir şekilde temin edilmeli. Çünkü Türkiye'nin bir çok ülkeyle dış sınırı var. Hala mülteciler gelebiliyor. Türkiye'yi transit ülke olarak kullanan göçmenler var. Geri iade anlaşması çerçevesinde de bir düzenlemeye gitmemiz gerekiyor. Bunlar pratikte hızlandırmamız gereken konular. Bunları çözmemiz gerekiyor. Müzakerelerin ilerlemesiyle birlikte ikili olarak da neleri hızlandırabiliriz diye bakmamız lazım. İkili iade anlaşmasını sağladığımız takdirde İspanya ve İtalya'nın yapmış olduğunu da yapabiliriz. Vize konusundaki şartları, özellikle işadamları, öğrenciler ve sanatçılar için uzun süreli vizelerin verilmesi düzenlemesi düşünülebilir. Hepimizin menfaati bu yönde" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ekonomik krizden çok fazla etkilenmediğini belirten Merkel, Almanya'nın ekonomik krizden dolayı yüzde 5 oranında daralma yaşadığını söyledi. Merkel, Almanya tarihinde daha önce böyle bir şey yaşamadıklarının altını çizdi.

İHA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com