Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Allah'ın yasakladığı hiçbir şeyin insana faydası yoktur"

"Allah'ın yasakladığı hiçbir şeyin insana faydası yoktur"

Yılbaşı dolayısıyla insanların şans oyunları adı altında harama bulaştığına dikkati çeken Ergani Müftüsü, Cenabı Allah'ın yasakladığı hiçbir şeyin insana faydasının olmayacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2015 Perşembe 08:24

İslam dininde kumar, içki ve fal oklarının yasaklandığını belirten Ergani Müftüsü Abdulrakip Arslan, “Cenabı Allah ‘Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.’ diye buyuruyor. Bu ayetle kumar, içki ve buna benzer şans oyunlarının yasaklar içerisinde olduğunu ve bunların insanlara hiçbir faydasının olmadığını bize bildiriyor. Cenabı Allah demin okumuş olduğum ayetle bunu yasaklamıştır. Çünkü toplumda içki, kumar şans oyunlarının yaptığı büyük bir tahribat var.” dedi.

“Haram paranın Allah katında değeri yoktur”

Yılbaşına yakın zamanlarda insanların umutlarının çalınarak bir bezirgânlığın başladığını ve birçok kişinin haram parayla ‘iyilik yapacağım’ deyip kendini kandırdığını belirten Arslan sözlerini şöyle sürdürdü;

“Birçok insan kendini şu şekilde kandırmaktadır; ‘Bunu hayır kurumlarına vereceğim. Şuraya vereceğim, buraya vereceğim.’ Kumardan alınan herhangi bir kuruş hangi hayır kurumuna verilirse verilsin, o paranın Allah katında asla bir değer olmayacaktır.  Dolayısıyla kendimizi kandırmayalım. Bunu hayır kurumuna vereceğim şeklinde bir aldatmacanın içine girmeyelim.”

“Haram paranın kimseye hayrı ve sevabı yoktur”

Cenab-ı Allah’ın büyük bir hikmetle yasakladığı hususlara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Arslan, şeytan ve nefsin insana değişik şekillerde yaklaştığını belirterek, “Şans oyunlarının biraz çekiciliği vardır. Bunun da asıl kumardan bir farkı yoktur. Ve bunu kazanan kimseye de bir hayrının olmadığını yakın çevremizden, haberlerden çok rahatlıkla öğrenmekteyiz. Büyük miktarda ikramiye alanlara bir saadet ve huzur getirmediğini çok rahatlıkla görmekteyiz. Okuyoruz ki falanca kişiye piyango çıktı hayatı değişti, çevresi değişti ve aynı noktaya geldi. Büyük bir psikolojik bunalım içerisinde intihar edenler, başka yollara tevessül edenler oluyor. Demek ki bu kumardan kazanılan az ya da çok para, ne kendisine ne başkasına, ne de hayır kurumuna bir hayrı ve sevabı yoktur. Bundan çekinmemiz en iyi yoldur.” ifadelerini kullandı.

“Peygamber Efendimizin doğduğu bu ayda harama tevessül etmeyelim”

Peygamber Efendimizin viladetinin 1444 yılını idrak ettiğimizi anımsatan Arslan son olarak, “Cenabı Allah göndermiş olduğu elçisi Resul-i Ekrem’le (sav) bize kurtuluş yolunu göstermiştir. Onun görevi iyiliği emredip kötülükten sakındırmaktır. Temiz olan şeyleri onlara helal kılar, habis ve çirkin olan şeyleri de onlara yasaklar. İşte bu şans oyunları, falcılık ve benzeri şeylerin tamamı şeytanın işleri olduğunu ve bunlardan çekinmenin imanın gereği olduğunu unutmayalım. Peygamber Efendimizin viladetini idrak ettiğimiz bu ayda bu işe tevessül etmeyelim ve bundan kaçınalım.” tavsiyesinde bulundu.   

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Son Dakika! İbrahim Ayhan Gözaltına alındı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com